V polovině roku přebírá Česká republika podruhé v historii předsednictví Evropské unie. Jaké jsou její priority v oblasi telekomunikací? Ekonomický deník vyzpovídal předsedkyni Rady Českého telekomunikačního úřadu Hanu Továrkovou.
Paní předsedkyně, jak se Český telekomunikační úřad připravuje na české předsednictví? Jaké jsou priority v oblasti telekomunikací?
I když priority nejsou ještě pevně stanoveny, je třeba plynule navázat nejen na stav projednávaných agend, ale i na návrhy Evropské komise. Jako jednu z již určených priorit můžeme jmenovat projednání novelizace směrnice o opatřeních ke snižování nákladů na výstavbu sítí.
Velkou prioritou pro Český telekomunikační úřad (ČTÚ) by bylo také projednání revize zastaralé směrnice o poštovních službách. Ale přestože o její novelizaci dlouhodobě velmi usiluje Skupina evropských regulátorů v sektoru poštovních služeb, je nejisté, zda se návrhu ze strany Evropské komise letos dočkáme.
Co se týká evropské telekomunikační agendy, jaká témata budeme řešit v rámci našeho předsednictví?
Předpokládáme, že předsednictví začne zmíněnou směrnicí o opatřeních ke snižování nákladů na výstavbu sítí. Do tohoto období připadne i „Konference vládních zmocněnců“, což je zasedání Mezinárodní telekomunikační unie.
Tato akce se koná jednou za čtyři roky a Česká republika zde bude obhajovat členství v Radě ITU. Kromě toho bude volen generální tajemník a šéfové jednotlivých odborných sektorů. Česká republika bude mít kromě obhajování na tomto zasedání specifickou a náročnou roli související s koordinací zemí EU právě vzhledem k probíhajícímu předsednictví.
Co můžeme očekávat na českém a evropském telekomunikačním trhu v roce 2022?
Český telekomunikační trh letos pozitivně promění zvláště nedávno přijatá transpoziční novela zákona o elektronických komunikacích. Proto je jednou z priorit ČTÚ pro tento rok její uvedení do praxe.
Klíčová je pro nás zejména včasná implementace v oblasti služby přístupu k internetu či posílení ochrany spotřebitele, zmiňme například novou povinnost informovat zákazníka před podpisem smlouvy o všech podstatných záležitostech. Jako další důležitou událost, potažmo úkol Úřadu, lze jmenovat dokončení procesu přípravy výběrového řízení na nového držitele poštovní licence.
Co se týče Evropy, zajímají nás samozřejmě především události, které se velmi úzce dotýkají České republiky. Napjatě čekáme na výsledek notifikace Evropské unie ohledně plánované regulace velkoobchodního trhu.
V prosinci letošního roku bude Praha také hostit zasedání BEREc, což je sdružení evropských regulačních orgánů v oblasti elektronických komunikací.
Nakonec nelze nezmínit volební zasedání nejvyššího orgánu ITU (Mezinárodní telekomunikační unie) a Světovou radiokomunikační konferenci WRC, která se sice koná až v roce 2023, ale Český telekomunikační úřad se na ni samozřejmě připravuje.
Co čeká v letošním roce na regulátory?
Hlavním úkolem regulátorů napříč Evropou bude, podobně jako u nás, implementace Evropského kodexu pro elektronické komunikace – u nás implementace proběhla v rámci transpoziční novely zákona o elektronických komunikacích. Zde bychom chtěli vyzdvihnout, že ČR patří mezi deset zemí, které zvládly transpozici nejrychleji.
Dále se tento rok ponese v duchu nastartování budování 5G sítí, které se může rozjet i díky postupnému vypínání 3G sítí. V ČR už tyto sítě vypnuli všichni tři velcí operátoři. Česká republika si stojí v oblasti 5G dobře, v indexu „5G připravenosti“ jsme dosáhli 100 procent a v letošním roce očekáváme rychlý rozvoj této technologie.
Budou také probíhat projednávání Aktu o digitálních službách (DSA), který má přinést větší ochranu spotřebitele v této oblasti. Akt o digitálních trzích (DMA) má zase za cíl regulaci velkých digitálních platforem typu Facebook. V těchto jednáních budou mít národní regulátoři důležitou roli.
Pro Český telekomunikační úřad je velmi důležité i Východní partnerství, jehož hlavním úkolem je těsnější spolupráce se státy Unie.
Český telekomunikační úřad se letos ujal role místopředsedy sítě regulačních úřadů Východního partnerství, jehož velkým úspěchem je dojednání regionální roamingové dohody. Ta bude v nejbližší době podepsána a umožní významné snížení cen mezinárodního roamingu mezi těmito šesti zeměmi.
Jana Bartošová, Ekonomický deník