Česká republika dosáhla pokroku v zavádění opatření k potírání financování terorismu a proti praní špinavých peněz v boji proti terorismu. Stále však chybí písemná vnitřní pravidla pro advokáty, notáře a účetní jakožto i jejich povinnost uchovávat záznamy, korespondenci a analýzy pro potřeby státu. Problém je i s kryptoměnami. Drakonické pokuty jsou odrazující.

Tvrdí to čerstvá hodnotící zpráva Výboru proti praní špinavých peněz a terorismu Moneyval při Radě Evropy. Zpráva byla sestavena v listopadu 2021 a publikována Radu Evropy 8. prosince 2021. Od roku 2018 respektive 2020 jde o druhé hodnotící období České republiky. V úvodu zpráva upozorňuje, že žádné její části nesmí být reprodukovány, kopírovány ani překládány pro komerční účely.

Zpráva s uspokojením konstatuje, že český stát přistoupil nově k registraci entit obchodujících s kryptoměnami, avšak zároveň upozorňuje, že registrováni jsou právě jen někteří obchodníci. Neexistují žádné požadavky, které by preventivně odradily zločince od držení nebo kontroly zájmů ve virtuálních finančních entitách. Navzdory tomu, že jsou k dispozici odpovídající sankce a dostupná pasivní opatření k identifikaci fyzické nebo právnické osoby, které provádějí činnosti s virtuálními financemi bez požadované registrace a příslušné žádosti, úřady na ně neuvalily sankce, nepřijaly žádná opatření k identifikaci takových nelegálních poskytovatelů služeb, upozorňuje zpráva.