Elektronické cigarety budou v Anglii dostupné na lékařský předpis a hrazené z prostředků Národní zdravotní služby (NHS). Cílem je pomoci lidem, aby přestali kouřit klasické cigarety a další produkty na bázi spalování tabáku. Úřad pro regulaci léků a zdravotnických prostředků vyzval výrobce, aby předložili dokumentaci ke svým produktům tak, aby mohly být schváleny. Anglie se tak stane první zemí na světě, kde budou elektronické cigarety předepisovány jako léky. Zprávu přinesla britská stanice BBC.

Debata o tom, zda lze používat e-cigarety jako léčebný prostředek se vede již několik let. Samozřejmě nejsou zcela bez rizika, ale ta jsou zcela nepatrná v porovnání s tím, jaké negativní dopady na zdraví kuřáků mají klasické cigarety. E-cigarety nehoří, nedochází tudíž k procesu spalování a netvoří se dehet nebo oxid uhelnatý, což jsou dvě z nejškodlivějších látek tabákového kouře.  Pokud kapalina zahřívaná v e-cigaretách, která se pak vdechuje ve formě aerosolu (vapuje), obsahuje některé potenciálně škodlivé látky, pak v nesrovnatelně menším množství než u spalovaných tabákových výrobků.

Elektronická cigareta, která podle nových pravidel získá „lékařskou licenci“, by musela projít ještě přísnějšími bezpečnostními kontrolami, než jsou ty, které jsou nutné pro jejich komerční prodej. E-cigarety jsou ve Velké Británii nejoblíbenější pomůckou, kterou používají kuřáci, kteří se snaží s kouřením přestat. Podle BBC na ně spoléhá více než jeden ze čtyř kuřáků, což překonává důvěru v substituční terapii nikotinem ve formě náplastí nebo žvýkaček. Dosud se elektronické cigarety používaly v celé řadě pilotních programů, ale nebyly dostupné na lékařský předpis. Od roku 2017 je však aktivně podporuje britská vláda v rámci své každoroční kampaně Stoptober. Odhaduje se, že e-cigarety používá jenom v Anglii zhruba 3,6 milionu lidí – většina z nich jsou bývalí kuřáci. V roce 2019 tam zemřelo na následky kouření téměř 64 000 lidí.