Právo nahlížet do spisu náleží i odsouzenému. Zákon mimo přípravné řízení neumožňuje odepřít nahlížení do spisu, ani když se odsouzený skrývá. Okresnímu soudu v Ústí nad Orlicí se zakazuje pokračovat v porušování práv stěžovatele. Nálezem odpovídá ÚS na rozhodnutí okresního soudce odepřít nahlížení do spisu, protože je podle něho v rozporu se zdravým rozumem a zájmem společnosti.
Tvrdý nálezu vůči okresnímu soudu vydal 18. listopadu 2021 Ústavní soud.: „Okresnímu soudu v Ústí nad Orlicí se zakazuje pokračovat v porušování práv stěžovatele,“ stojí doslova v úvodu nálezu.
Ústavní soud rovněž upozorňuje, že stížnost na okresní soud přijal i přes nevyčerpání procesního postupu, neboť šlo o zcela novou otázku. Příště už tomu tak nebude.
Co se stalo? V roce 2015 byl R.B. odsouzen k veřejně prospěšným pracím za neplacení výživného. Trest nedokončil, a proto mu byl změněn na vězení. Do vězení ale nenastoupil a dodnes se ho nepodařilo vypátrat. „Stěžovatel do výkonu trestu odnětí svobody nenastoupil a orgánům činným v trestním řízení se jej ani přes opakované snahy (včetně vydání evropského zatýkacího rozkazu a žádosti o provedení opatření nezbytných pro vyžádání osoby z cizího státu) dosud nepodařilo vypátrat a do výkonu trestu dodat,“ stojí v odůvodnění nálezu,
Jenže R.B. v roce 2021 požádal prostřednictvím advokáta Okresní soud v Ústí nad Orlicí o nahlédnutí do spisu. Soud mu to odepřel: „Když se substitut obhájce v březnu dostavil k soudu nahlédnout do spisu, z pokynu soudce JUDr. Miroslava Trávníčka mu to nebylo umožněno (ačkoli do jiného trestního spisu stěžovatele vedeného u téhož soudu nahlédnout mohl). Soudce vyjádřil pochyby o pravosti doložené plné moci a žádal o předložení plné moci s úředně ověřeným podpisem stěžovatele,“ popisuje se dále v odůvodnění, co se odehrálo.
Irena Válová