Průměrná délka řízení na správních úsecích u českých soudů byla v loňském roce 525 dní. Dlouhodobě jsou tyto úseky značně zatížené. Zatímco v roce 2019 délka řízení zaznamenala mírný pokles, loni došlo opět ke zhoršení. Ukazují to data z Výroční statistické zprávy Ministerstva spravedlnosti. Soudců na správních úsecích přitom přibylo. „Stav ve správním soudnictví je neúnosný,“ varoval na sněmu Soudcovské unie předseda Nejvyššího správního soudu Michal Mazanec.
Končící předseda NSS Michal Mazanec zdůraznil přetíženost správního soudnictví. „O Nejvyšším správním soudu to platí dvojnásob,“ dodal s tím, že ani nepočítá další agendu, kterou musí NSS řešit. Jde například o přezkum mimořádných covidových opatření či stížností na volby.
Po letošních sněmovních volbách obdržel NSS 210 stížností, téměř trojnásobek oproti roku 2017, kdy jich bylo 77. Část voličských podnětů letos pravděpodobně vznikla podle jednoho vzoru. „Počet stížností je bezprecedentní, letos je třikrát vyšší než před čtyřmi lety. Stížnosti se často opakují podle stejného vzoru pravděpodobně šířeného po sociálních sítích. Kladu si otázku, jaký to má smysl. Nicméně i tuto situaci určitě zvládneme a zákonným lhůtám dostojíme,“ uvedl soudce Tomáš Langášek. Jeho senát už 32 stížností odmítl, odložil nebo vyřídil jiným způsobem.
Na rozhodnutí sporu se zaměstnavatelem nebo kvůli neobdržení informací na základě zákona o svobodném přístupu k informacím pak budete pravděpodobně čekat i několik let. Je pak otázkou, zda takový rozsudek může mít pro zúčastněné strany ještě vůbec smysl.
Nejhorší je Praha
Nejdelší délku řízení vykazuje opět Městský soud v Praze a to 699 dní. Sídlí zde totiž většina orgánů státní správy. Na Krajském soudu v Brně pak řízení trvá v průměru 570 dní, problémy ale mají všechny soudy. Nejlépe je na tom stejně jako v roce 2019 Krajský soud v Českých Budějovicích, kde se budete v průměru soudit 215 dní.
Eva Paseková