Evropská komise chystá vznik celounijní sítě farmaceutických závodů, které v případě krize jako je ta současná přesměrují svůj provoz na produkci potřebných léčiv či očkovacích látek. V případě vakcín chce nasmlouvat výrobní kapacitu až do výše 700 milionů dávek. Podle ředitele České asociace farmaceutických firem Filipa Vrubela jde o velmi ambiciózní plán, i když zřejmě realizovatelný. Bude však velmi složité nastavit podmínky tak, aby byly pro průmysl splnitelné, říká v rozhovoru pro Zdravotnický deník.

Pane řediteli, je vytvoření takové sítě EU na pohotovostní výrobu vakcín a léčiv v příštích letech reálné? Může skutečně zajistit potřebné výrobní provozy v případě krize?

Plán Evropské komise najít partnery, kteří zajistí kompletní výrobu určeného léčivého přípravku ve velmi krátké lhůtě, s nutností obstarat si kompletně veškeré know-how, suroviny i personální kapacity, je velmi ambiciózní. Nedá se říct, že není realizovatelný, nicméně bude velmi složité nastavit podmínky tak, aby byly pro průmysl splnitelné.

Naplnění cílů v podobě záložní kapacity pro Komisi bude možná znamenat nutnost spolupráce EU s průmyslem v horizontu více let, aby průmysl investoval do jisté transformace. Ta by vedla k tomu, že budou nastaveny procesy a záložní kapacita, kterou si Komise od projektu slibuje. V současnosti totiž většina firem takto nastavena není a pro mnohé velké mezinárodní společnosti bude velmi problematické se do veřejné zakázky Komise přihlásit.