Pavol Krúpa. Foto: Arca Capital

Krúpa má za vydírání zaplatit Bakalovi 700 milionů korun. Otázka je, kde je vezme

Bývalý vlastník OKD Zdeněk Bakala uspěl u amerického soudu s žalobou na slovenského byznysmena Pavola Krúpu. Podle rozsudku, který se podařilo získat magazínu Reportér, má Krúpa Bakalovi zaplatit 32,4 milionu dolarů jako odškodnění za vydírání. V přepočtu se jedná o 701 milionů korun. Otázkou zůstává, kde tolik peněz zadlužený slovenský podnikatel vezme.

Bakala podal žalobu poté, co před jeho rezidencí v Hilton Head v Jižní Karolině demonstrovala skupina „profesionálních demonstrantů“ z firmy Crowds on Demand. Další nátlakové akce se v létě roku 2018 odehrály v Česku a Švýcarsku. Demonstrující si najal právě Krúpa, zaplatil jim za to téměř 1,5 milionu dolarů. Krúpa nicméně do dění okolo společností OKD a NWR, které Bakala spoluvlastnil, zasahoval již v předchozích letech.

K podání žaloby došlo v září 2018 v soudu v Jižní Karolině. Bakala u soudu uvedl, že Krúpa po něm požadoval půl miliardy korun; po jejich vyplacení by prý obtěžující protesty, e-maily či telefonáty přestaly. Bakala vyčíslil v žalobě újmu na více než 73 milionů dolarů (téměř 1,6 miliardy korun) a další tři miliony dolarů požadoval na náhradu nákladů za advokáty, kteří jej u soudu zastupovali. Soud mu nicméně přiznal ani ne polovinu z požadované sumy.

Jak dále uvádí magazín Reportér, zlom v případu nastal loni, kdy majitel firmy Crowds on Demand Adam Swart uzavřel s Bakalou smír. Výměnou za beztrestnost dal Bakalovi k dispozici účty a také komunikaci, kterou měl Swart s Pavolem Krúpou jako objednavatelem protestů.

Pavol Krúpa všechna tvrzení o vydírání a jakékoliv své účasti na protestech ve Spojených státech odmítl. S jejich organizací prý neměl nic společného a v Jižní Karolíně nikdy nebyl. Krúpa zároveň odmítal, že by nad ním jako slovenským občanem měl americký soud jakoukoliv pravomoc. Podle verdiktu amerického soudu se však nechal v počáteční fázi procesu profesionálně zastupovat americkými advokáty a to stačí.

Vyděrač s medailí od Zemana

Podnikání Pavola Krúpy bylo dlouhodobě kontroverzní, vysloužil si za něj označení nájezdník a vyděrač. V roce 2007 se podílel na záhadném zbohatnutí bývalého premiéra Stanislava Grosse, když od něj koupil za 110 milionů korun akcie společnosti Moravia Energo. V roce 2013 nátlakem donutil ČEZ k úhradě doplatku za vyvlastněné akcie Severomoravské energetiky, na transakci vydělal 166 milionů korun. Podezřelý byl také z uplácení politiků a státních úředníků na Ukrajině.

Nejvíce se však Krúpa zviditelnil jako hlavní akcionář finanční skupiny Arca Capital, kterým zůstal do roku 2018. Od té doby podnikal pod vlastní značkou Krupa Global Investments. Předlužená Arca se v loňském roce začala hroutit a skončila v insolvenci. Již dnes je zřejmé, že se jedná o nejhorší bankrot desetiletí, při kterém přijdou tisíce českých a slovenských investorů o peníze. Celková výše závazků dosahuje téměř 19 miliard korun.

Poměrně pikantním detailem je fakt, že Pavol Krúpa dostal v říjnu 2018 z rukou prezidenta Miloše Zemana medaili Za Zásluhy o stát. Zeman osobně pochválil Krúpu za boj proti „ekonomickým zmrdům“. Pavol Krúpa patřil mezi skalní příznivce Miloše Zemana, před krajskými volbami na podzim 2016 finančně podpořil Stranu práv občanů (tedy tzv. Zemanovce).

(red)