Nejvyšší soud (NS) bude rozhodovat, zda bude nutné v případě plzeňské soudkyně, která je podezřelá z údajného šíření nakažlivé choroby COVID, požádat o souhlas s případným trestním stíháním prezidenta republiky. Informaci České justice, že se státní zástupce Okresního státního zastupitelství v Domažlicích (OSZ) se na NS obrátil, potvrdil dnes mluvčí NS Petr Tomíček.
„Státní zástupce Okresního státního zastupitelství v Domažlicích navrhl, aby Nejvyšší soud podle § 10 odst. 2 trestního řádu rozhodl, zda je podezřelá soudkyně KS v Plzni vyňata z pravomoci orgánů činných v trestním řízení, a zda je nutno postupovat ve smyslu § 76 zákona o soudech a soudcích, a požádat o souhlas s jejím trestním stíháním prezidenta republiky,“ uvedl pro Českou justici Tomíček.
Tomíček upřesnil, že o návrhu bude rozhodovat senát č. 5 trestního kolegia NS, kterému předsedá Blanka Roušalová.
Soudkyni Krajského soudu v Plzni (KS) Simonu Kubouškovou, která je zároveň pověřena místopředsednickou funkcí pro trestní úsek tohoto soudu, původně začala policie stíhat pro podezření z šíření nakažlivé choroby. Usnesení však zrušil vedoucí OSZ v Domažlicích, neboť zjistil, že tak učinila bez vyžádání souhlasu prezidenta republiky a v době, kdy dozorová státní zástupkyně čerpala dovolenou.
„Přezkumem spisového materiálu jsem zjistil, že o souhlas nebyl prezident republiky žádán, proto bylo dnešní dne usnesení o zahájení trestního stihání jako nezákonné zrušeno, když dozorující státní zástupkyně čerpá řádnou dovolenou. Dále bude zvážen postup podle § 10 odst. 2 trestního řádu ve vztahu k nutnosti udělení souhlasu k trestnímu stíhání,“ sdělil České justici v polovině srpna vedoucí státní zástupce OSZ v Domažlicích Josef Vojta.
Mohlo by vás zajímat
Souhlas prezidenta republiky se stíháním soudce je vyžadován tehdy, spáchá-li trestný čin spojený s výkonem funkce soudce. Je tak hraniční otázkou, zda je v tomto případě nutné o souhlas žádat či nikoliv.
Jevila známky nachlazení
Soudkyně Kuboušková se totiž měla po řádném ukončení nařízené karantény dostavit na jednání senátu KS, přičemž měla jevit známky nachlazení. Toho si všimla její kolegyně v senátu Ivana Růžičková, která měla také podat trestní oznámení.
Pravděpodobně z toho důvodu, že manžel soudkyně Růžičkové vykonává funkci státního zástupce OSZ Plzeň-město, které by jinak bylo příslušné výkonem dozoru, byla věc delegována Krajským státním zastupitelstvím v Plzni na OSZ v Domažlicích.
„Neučinila žádné kroky k tomu, aby si před nástupem do zaměstnání ověřila svou bezinfekčnost. Svého jednání se dopustila v době exponenciálně rostoucí epidemie nemoci v České republice, kdy byly přetížené nemocniční kapacity,“ uvádí se v obvinění, o kterém informoval deník Právo.
„Nic jsem neporušila. Nikoho jsem nenakazila, nikdo kvůli mně neumřel. Postup policie mě překvapil, budu se bránit,“ reagovala soudkyně Kuboušková pro deník Právo.
Pochybnosti o vyšetřování vyjádřil předseda KS v Plzni Alexandr Krysl.
„Ve věci nemíním jakkoli zasahovat do průběhu vyšetřování ani rozvíjet již projevenou kritiku. Je na policii a státním zastupitelství, aby dokázali obhájit zákonnost a ústavnost svého postupu. Doufám, že pokud se nepodaří vyvrátit veškeré pochybnosti o objektivnosti vedení trestního stíhání, jsou příslušní vedoucí představitelé připraveni přijmout osobní odpovědnost za to, kam věc dospěla. Nepřípustný zásah do nezávislosti justice by byl špatným signálem pro každého z nás,“ uvedl pro Českou justici Krysl.
Petr Dimun