Nadace knížete z Lichtenštejnu uspěla u Nejvyššího soudu (NS) s dovoláním proti rozhodnutí Vrchního soudu v Olomouci (VS) ve sporu o zápis vlastnictví pozemku v katastru nemovitostí. Spor vedl Úřad o zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZVSM) s Katastrálním úřadem (KÚ) ohledně zápisu pozemku u Plumlova, u něhož je jako vlastník uveden nikoliv stát, ale lichtenštejnský kníže František Josef II.
Na počátku sporu bylo rozhodnutí KÚ pro Olomoucký kraj, který zamítl návrh ÚZVSM na vklad vlastnického práva státu do katastru nemovitostí k pozemku u Plumlova. Jako jeho vlastník je totiž v katastru uveden „Liechtenstein František Josef kníže“. O rozhodnutí jako první informoval server Seznam zprávy.
František Josef II. Liechtenstein byl podle ustanovení § 1 odst. 1 dekretu presidenta č. 12/1945 Sb., o konfiskaci a urychleném rozdělení zemědělského majetku Němců, Maďarů, jakož i zrádců a nepřátel českého a slovenského národa, označen za osobu německé národnosti. Na základě tohoto dekretu mu byl zkonfiskován veškerý zemědělský majetek, včetně toho v bývalém politickém okrese Prostějov, v němž se pozemek nachází.
Konkrétně pak měla být konfiskace provedena vyhláškou Okresního národního výboru v Olomouci (ONV) ze dne 31. 7. 1945. Ta však neobsahovala konkrétní výčet konfiskovaných nemovitostí. KÚ tak dospěl k závěru, že tato vyhláška, na jejímž základě byl ÚZVSM vklad do katastru navrhován, není vkladovou listinou, neboť neobsahuje označení nemovitostí v souladu s katastrálním zákonem.
Petr Dimun