Soudní dvůr Evropské unie se dnes postavil na stranu majitelů autorských práv, kteří se snaží ve sporech o jejich dodržování shromažďovat osobní údaje uživatelů internetu. Podle soudu je přípustné, aby vlastníci práv požadovali po poskytovatelích internetového připojení údaje o zákaznících, na které chtějí podat žalobu kvůli sdílení například filmů či hudby.
Žádosti o jména či poštovní adresy lidí sdílejících autorsky chráněná díla však podle soudu musí být „přiměřeně a odůvodněně“ a vlastníci je nesmí zneužívat.
Na unijní soud se obrátila belgická justice, která v současnosti řeší žádost firmy Mircom, jíž patří autorská práva k řadě filmů sdílených na internetu. Tato společnost chtěla po firmě Telenet, jež v Belgii poskytuje internetové připojení, aby jí na základě IP adres připojených počítačů sdělila jména a adresy lidí, kteří sdíleli autorsky chráněné filmy. Telenet žádosti odmítla vyhovět.
Případ je součástí širokého dlouhodobého sporu, v němž stojí na jedné straně umělci a další vlastníci autorských práv, na druhé ochránci soukromí varující před zneužíváním osobních údajů.
Soud v Lucemburku konstatoval, že „systematické zaznamenávání IP adres uživatelů takovéto sítě a sdělení jejich jmen a poštovních adres tomuto nositeli (práv) nebo třetí osobě, aby tak mohli podat žalobu na náhradu škody, je za určitých podmínek přípustné“. Majitel práv, který se chce kvůli jejich ochraně obrátit na soud, by tak ale měl činit jen v odůvodněných případech, například když není možné dohodnout se jinak a nezbývá mu než podat žalobu. Zda je jeho žádost skutečně opodstatněná, musí podle unijní justice v každém z případů rozhodnout konkrétní soud.
(čtk)