Soudci si mohou na úrovni jednotlivých soudů zakládat odborové organizace. Problém by nastal, pokud by se takto začali soudci organizovat celostátně. K takovému závěru dospěl minulý týden Etický soud Soudcovské unie (ES SU), který reagoval na podnět předsedy Krajského soudu v Plzni (KS) Alexandra Krysla.
Krysl, člen unie, se na ES SU obrátil v dubnu a požádal o stanovisko, zda jsou „soudcovské odbory“ v souladu s etickým kodexem soudce. Na plzeňském soudu totiž část soudců a zaměstnanců založila odborovou organizaci, kterou ovšem předseda Krysl odmítl uznat.
ES dospěl k závěru, že založení odborů soudci a aktivní členství v nich není v rozporu ani se zákonem, ani s etickým kodexem soudce. „Etický soud k výše položeným otázkám a) až c) v obecné poloze uvádí, že samo členství soudce v odborech společně se zaměstnanci na tom kterém soudu nezpůsobuje rozpor se soudcovskou etikou a není tak tomu ani v tom případě, je-li soudce členem statutárního orgánu v těchto odborech. Eticky problematickým (případně i právně, pokud by v konkrétním skutku přicházelo v úvahu porušení ustanovení § 80 odst. 4 zákona č. 6/2002 Sb.) by mohla být shledána jen činnost soudce v konkrétní skutkové situaci a v tomto směru se Etický soud nevyjadřuje,“ uvádí se v závěru stanoviska, které je podepsané Ladislavem Derkou.
Petr Dimun