Důl Turów zásobuje uhlím hlavně sousední elektrárnu Foto: Julian Nyča

Polská europoslankyně: Polsko odmítne příkaz soudu EU zavřít důl Turów

Polsko odmítne splnit předběžné opatření Soudního dvora Evropské unie, podle něhož má okamžitě uzavřít hnědouhelný důl Turów, který dlouhodobě kritizuje Česká republika. Uvedla to dnes poslankyně Evropského parlamentu Anna Zalewská z polské vládní strany Právo a spravedlnost (PiS).

„Důl se nezavírá načas, ale je to naprosto nezvratný proces.Uzavření dolu Turów zabije celý region,“ řekla Zalewská podle agentury PAP. „Nesouhlasíme s tím a nesplníme rozhodnutí Soudního dvora EU,“ dodala na tiskové konferenci uspořádané před dolem. Připomněla vlastní zkušenost z rodné oblasti v okolí města Walbrzych, kde uzavření dolů způsobilo „dědičnou nezaměstnanost, dědičnou bídu“.

Podle europoslankyně bude o situaci dnes či v úterý jednat polský premiér s šéfem české vlády a Varšava bude také žádat o změnu rozhodnutí unijní soudkyně na základě předložení důkazů, že předběžné opatření je nepřiměřené. Uzavření dolu by totiž znamenalo uzavření i přečerpávacích stanic, což by podle ní nejen způsobilo nezvratné škody, ale i vyvolalo skutečné „problémy se stavem vod na české straně“.

„Ukazuje se, že se nás dnes od evropského společenství dotýká stejné bezpráví a křivda jako kdysi od sovětského okupanta,“ prohlásil na tiskové konferenci odborářský předák Jaroslaw Grzesik, kterého cituje PAP.

Soudní dvůr EU minulý týden rozhodl, že Polsko musí okamžitě zastavit těžbu v dole Turów. Vyhověl tak české žádosti o vydání předběžného opatření. Zákaz těžby bude podle soudu platit až do vynesení konečného rozsudku v tomto sporu. Proti rozhodnutí se vzápětí ohradili polský premiér Mateusz Morawiecki i společnost PGE, která důl vlastní.

České úřady se na unijní justici obrátily v únoru s žalobou proti rozšiřování dolu, které podle nich mimo jiné ohrožuje kvalitu pitné vody pro obyvatele Libereckého kraje. Polsko podle české strany porušuje unijní právo tím, že umožnilo pokračování těžby bez posouzení jejího vlivu na životní prostředí. Varšava to odmítá a nedávno schválila prodloužení provozu dolu do roku 2044.

Důl Turów zásobuje uhlím hlavně sousední elektrárnu, kterou také vlastní společnost PGE. Podle odhadů ekonomického webu Business Insider pokrývá elektrárna zhruba osm procent poptávky po elektřině v zemi.

Pokud by polské úřady verdikt soudu nerespektovaly, může soud na žádost Evropské komise vyměřit zemi vysoké pokuty.

(čtk)