Česká advokátní komora (ČAK) přijala s velkým znepokojením informaci o obvinění a prohlídce kanceláří ruského advokáta Ivana Jurjeviče Pavlova. Ten je známý jako obhájce lidských práv a ruských občanů obviněných z vlastizrady, špionáže, šíření tajných informací a výzvědné činnosti. Pavlova zadržely v pátek ruské úřady. „Česká advokátní komora opakovaně upozorňuje na stále častější útoky a zásahy do nezávislosti advokátní profese a jednotlivých advokátů po celém světě, zahrnující výhružky, zastrašování, mstění, obtěžování a zasahování do výkonu profesních povinností advokátů,“ uvedl za ČAK předseda Vladimír Jirousek.
Pavlovovi hrozí až tři měsíce vězení za zveřejnění utajovaných informací, řekli novinářům obhájcovi spolupracovníci. Soud pak Pavlovovi v této souvislosti omezil jeho další činnost. Právník si podle agentury TASS novinářům postěžoval, že mu vyšetřovatelé zabavili dokumenty, na které se vztahuje advokátní tajemství, jakož i celý spis o případu Ivana Safronova.
Z dostupných informací tak podle ČAK vyplývá, že I. J. Pavlov byl obviněn právě pro důsledné plnění svých profesních povinností.
Advokáti jsou podle ČAK ve světě stále častěji vystavováni svévolným sankcím, včetně zatýkání, trestního stíhání či odebírání oprávnění k výkonu advokacie a/nebo situacím, kdy vlády nejsou schopny zajistit dostatečnou ochranu advokátů, jejichž bezpečnost je ohrožena z důvodu výkonu jejich profese.
České advokátní komora:
– vyjadřuje plnou kolegiální podporu ruskému advokátovi Ivanu J. Pavlovovi;
– naléhavě vyzývá ruskou vládu, aby dodržovala principy právního státu a mezinárodní závazky, které na sebe ratifikací citovaných dokumentů převzala, a ukončila neprodleně pronásledování advokáta Ivana J. Pavlova;
– vyzývá ostatní evropské advokátní komory, aby se k této výzvě přidaly.
Komora připomíná, že nezávislost advokátní profese je nezbytným prvkem pro prosazování principů právního státu ve svobodné společnosti. „Advokáti hrají klíčovou roli při zajišťování ochrany lidských práv a základních svobod. Právo na obhájce je zakotveno v čl. 14 odst. 3 písm. b) Mezinárodního paktu o občanských a politických právech (ICCPR), jehož je Ruská federace smluvní stranou. Doporučení Rady Evropy ke svobodě výkonu profese advokáta (2000)21 z 25. října 2000 upozorňuje, že by měla být přijata „veškerá opatření za účelem respektování, ochrany a podpory výkonu profese advokáta bez diskriminace a bez nesprávného zasahování ze strany institucí nebo veřejnosti, obzvláště ve světle odpovídajících ustanovení Evropské konvence o lidských právech.“ Podle Základních zásad Organizace spojených národů o úloze právníků z roku 1990 musejí členské státy zajistit, aby advokáti mohli vykonávat své profesní povinnosti bez zastrašování, zábran, obtěžování a nepřiměřených zásahů (zásada č. 16). Advokáti rovněž nesmějí být ztotožňováni se svými klienty či jejich případy v rámci výkonu své profese (zásada č. 18),“ uvedli zástupci ČAK v dnešním prohlášení.
Pavlov ve čtvrtek hájil u soudu fondy hlavního kritika Kremlu, vězněného opozičního politika Alexeje Navalného. Úřady chtějí Navalného fondy boje proti korupci a ochrany práv občanů zakázat. Dnes se měl Pavlov zúčastnit jednání moskevského soudu o prodloužení vazby bývalému novináři, poradci šéfa Roskosmosu Safronovovi, který čelí obvinění z vlastizrady kvůli údajné spolupráci s českou rozvědkou. Podle očekávání soud prodloužil vazbu do 7. července.
Mohlo by vás zajímat
Česká advokátní komora konstatuje, že jakékoliv postihování advokáta za to, že vykonává svoji profesi a důsledně zastupuje či obhajuje klienta, je nelidské a v rozporu s evropskými hodnotami i výše uvedenými ratifikovanými dokumenty.
Moskevský soud již vyhověl žádosti vyšetřovatelů a Pavlovovi omezil jeho činnost. Zakázal mu „hovořit se svědky trestního řízení, s výjimkou blízkých příbuzných, odesílat a přijímat poštovní a telegrafní zásilky a používat spojovací prostředky a internet, s výjimkou nouzových případů a komunikace s vyšetřovatelem a kontrolním orgánem“, napsala agentura TASS. Advokát má také nakázáno „sám a včas se dostavit na výzvu vyšetřovatele a k soudu“.
Pavlovův kolega Jevgenij Smirnov uvedl, že Pavlov často čelil výhrůžkám od vyšetřovatelů FSB, zejména Alexandra Čebana, který má na starosti Safronovův případ. „Říkal mu do očí, že už ho mají po krk a že udělají vše, aby ho zavřeli,“ tvrdí Smirnov.
Propustit Pavlova na svobodu a ukončit jeho „nezákonné“ trestní stíhání požaduje v otevřeném dopise řada advokátů, uvedla agentura TASS. Advokátovi kolegové nepochybují, že zadržení souvisí s Pavlovovou vysoce profesionální prací v mnoha ožehavých případech, vedených tajnou službou FSB. Maximální pomoc Pavlovovi slíbila petrohradská advokátní komora. Zadržení advokáta vnímá profesní společenství negativně, ohradil se šéf federální advokátní komory.
(epa)