Zatímco se celý svět upíná k vakcinaci jako způsobu, který může zkrotit pandemii koronaviru a vrátit život do normálu, odborníci potichu varují, že očkovací látka proti SARS-CoV-2 by mohla začít zdražovat. Farmaceutické společnosti totiž nebudou chtít přijít zkrátka, když slíbily, že vakcíny dodají na neziskovém principu, dokud pandemie potrvá.
Ředitelka amerického Centra pro prevenci a kontrolu nemocí (CDC) Rochelle Walenská má obavy, jak Američané budou platit za vakcíny proti koronaviru. „Obávám se dne, kdy vakcína přestane být dostupná zdarma,“ uvedla Walenská během jednoho z on-line meetingů, kterého se zúčastnila.
Stát přispěl na výzkum a vakcíny ještě kupuje
Připomněla, že americká vláda financuje očkování proti SARS-CoV-2 úplně každému Američanovi. Ve Spojených státech jde zřejmě o neobvyklý přístup, ovšem ten je například v Evropě i dalších zemích poměrně běžný. „Co když ale budeme potřebovat další generaci vakcín? Co se stane pak? A kdo to všechno zaplatí?“ ptá se Walenská.
Podle ní by takové otázky měly trápit každého občana Spojených států stejně jako každého politika ve Washingtonu. Vakcíny, které jsou pro zkrocení pandemie naprosto zásadní a klíčové, byly totiž podle Walenské vyvinuty za velkého finančního přispění z veřejných rozpočtů. Nyní je navíc vláda nakupuje v rozmezí od deseti do dvaceti dolarů za jednu dávku a opět z peněz daňových poplatníků.
David E. Mitchell, zakladatel neziskové organizace Patients for Affordable Drugs (Pacienti za dostupnost léků), upozornil, abychom pozorně naslouchali výrokům vrcholových manažerů farmaceutických společností, které vakcíny proti koronaviru už úspěšně dodávají na trh, neboť od regulátorů získaly oprávnění pro emergentní užití.
Petr Musil