Pokus o diskreditaci insolvenční správkyně Petry Hýskové nevyšel. Policie odložila trestní oznámení, podle kterého měla požádat podnikatele Františka Savova v roce 2015 o úplatek, a insolvenční soud v Českých Budějovicích shodil ze stolu návrh věřitele spřízněného s podnikatelem Františkem Savovem. Ten žádal, aby byla Hýsková pro podjatost vyloučena z insolvence vydavatelství Mladá fronta. Trestní oznámení medializoval reportér Janek Kroupa na serveru Seznam zprávy.
Obvinění insolvenční správkyně Petry Hýskové z korupce, které zaznělo od podnikatele Františka Savova a jeho spolupracovníka Daniela Sourala a o kterém obsáhle informoval v prosinci 2020 server Seznam zprávy, se nezakládá na pravdě. Konstatovala to policie, když trestní oznámení na Hýskovou odložila. „Policie ČR doručila přípis, v jehož rámci konstatovala odložení věci,“ potvrdila Hýsková v dokumentu, který je zveřejněn v insolvenčním rejstříku.
Insolvenční správkyně řeší insolvence dvou společností, které úzce souvisí s podnikatelem Františkem Savovem: lounské vagónky, kterou podle bývalých manažerů Savov skrytě ovládal, a vydavatelství Mladá fronta, kde se k vlastnictví oficiálně přiznal.
Podnikatel Savov podle serveru Seznam zpráv a reportéra Janka Kroupy loni v prosinci uvedl, že ho správkyně měla žádat o úplatek 7 milionů korun za to, že bude chránit jeho zájmy v rámci insolvence vagónky v Lounech.
Trestní oznámení na Hýskovou podal Savovův známý, podnikatel Daniel Soural loni v červnu. Právě on měl totiž fungovat jako prostředník mezi Savovem a Hýskovou a podílel se na organizaci dvou cest Hýskové do Londýna za Savovem. Tam se kontroverzní český podnikatel přestěhoval v souvislosti s tím, že v ČR začalo jeho trestní stíhání za daňové podvody. Nyní vede bitvu proti svému vydání do ČR. K němu už se loni schylovalo, ale Savov si podal žádost o britské občanství, která má odkladný účinek.
Trestní oznámení podal po opuštění věznice
Podnikatel si v minulosti několikaletý trest odnětí svobody za podvod, propuštěn byl loni. Podání trestního oznámení na Petru Hýskovou byla podle Seznam zpráv jedna z prvních věcí, kterou udělal po opuštění věznice. Žádost o úplatek přitom měla padnout o pět let dříve, v roce 2015.
Hýsková upozorňuje, že na ni ve skutečnosti mířila trestní oznámení dvě – jedno podané Souralem a druhé samotným Savovem. Správkyně je stíhanému podnikateli dlouhodobě trnem v oku kvůli insolvenci na jeho vydavatelství Mladá fronta.
Od počátku kauzy tvrdila, že informace v trestním oznámení se nezakládají na pravdě a že ji chce Savov zničit. „Nic z toho, co se však pan Soural, patrně na objednávku od pana Savova, snaží předestřít, se nestalo. Pan Savov se mne snažil ovlivňovat skrze různé osoby od prvního dne, kdy jsem byla ustanovena do funkce, existují o tom písemné důkazy a PČR má na toto téma rovněž zaevidovány odposlechy telefonických hovorů, ze kterých jednoznačně plyne, že jsem ‚ovlivňovatele‘ poslala k čertu,“ uvedla už dříve.
Hýsková zůstává insolvenční správkyně Mladé fronty
Na podání trestních oznámení Savovem a Souralem navazoval další krok: PAD Group a.s. (PG), jeden z věřitelů Mladé fronty, jehož jediným akcionářem a členem správní rady je Daniel Petruška, podal návrh na vyloučení Hýskové z role insolvenční správkyně Mladé fronty z důvodu pojatosti. Odvolával se přitom právě na nové skutečnosti, které zveřejnil server Seznam zprávy. S návrhem ale neuspěl. „Insolvenční správkyně není podjatá v konkurzu na vydavatelství Mladá fronta,“ konstatoval podle zápisu v insolvenčním rejstříku Krajský soud v Českých Budějovicích 2. února. PAD Group se proti rozhodnutí českobudějovického soudu odvolal k Vrchnímu soudu v Praze.
Insolvenční správkyně označila v insolvenčním rejstříku podání návrhu na své odvolání ze strany PAD Group za „poměrně emotivní“. „V rámci předložených podání (…) nepředkládají žádné relevantní odvolací důvody a pouze se opakovaně snaží vyvolat dojem, že IS (insolvenční správce, pozn. red.) nepostupuje při výkonu své funkce nestranně či nezaujatě, což dokreslují smyšlenými závěry o tom, jak IS nově zjištěné skutečnosti (míněno skutečnosti zveřejněné v médiu Seznam zprávy, pozn. red.) všemožně zatajoval, a pokud by je investigativní novinář (Janek Kroupa, pozn. red.) Seznam zprávy na webových portálech nezveřejnil, nikdy by se nikdo tyto informace, pro dané řízení z pohledu odvolatelů zcela zásadní, nedozvěděli,“ uvádí Hýsková ve zprávě pro odvolací soud s tím, že obsah trestního oznámení šířila loni odvolaná předsedkyně představenstva Mladé fronty Markéta Nováková.
Vazby věřitele na Savova
Hýsková zároveň v insolvenčním rejstříku připomněla vazbu Daniela Petrušky a PAD Group na Savova: „Rovněž PG, pokud by se v trestním oznámení uváděná informace skutečně zakládala na pravdě a nebyla vytvořena později a zcela účelově, by se s touto jistě seznámil mnohem dříve, když její představitel Ing. Daniel Petruška, byl panu Františku Savovovi v létě předešlého roku svědkem na svatbě a jistě by tuto informaci obdržel obratem poté, co se v řízení objevil v pozici přihlášeného věřitele,“ uvádí správkyně.
V insolvenčním řízení s Mladou frontou se s pohledávkami přihlásilo přes 400 věřitelů, kteří žádají asi 400 milionů korun.
Soud loni opakovaně rozhodl, že úpadek vydavatelství vyřeší konkurzem, protože už podle něj žádný jiný způsob nepřichází v úvahu. „Toto rozhodnutí s přihlédnutím ke stádiu, v němž se insolvenční řízení nachází, považuje (soud) rovněž za souladné se zásadou rychlého a hospodárného insolvenčního řízení vedoucího k dosažení co nejvyššího uspokojení uplatněných pohledávek věřitelů,“ uvedl v odůvodnění soudce Miloš Vondráček. Rozhodnutí o konkurzu ale bylo napadeno částí věřitelů souvisejících s Františkem Savovem a bude o něm definitivně rozhodovat Vrchní soud v Praze.
Eva Paseková