Každý příslušník nebo civilní zaměstnanec sboru má nárok kvalitně se stravovat. Na rozdíl od úředníků, soudců a zaměstnanců soudů nebo armády a hasičů policisté ani civilní zaměstnanci sboru nedostávají plošně příspěvek na stravování. Pro 42 tisíc příslušníků je to 500 milionů korun. Policejní odbory nyní vyzvaly vládu, aby našla na stravu policistů peníze v rozpočtu.
Výzva Nezávislého odborového svazu Policie České republiky byla publikována v polovině února po dvouletém bezvýsledném jednání ohledně plošného zajištění příspěvku na stravu policistů a zaměstnanců Policie. Jak vyplývá z výzvy ministryni financí a ministrovi vnitra, nyní každé krajské ředitelství policie řeší stravování policistů a zaměstnanců po svém. A to na úkor jiných činností. Někde je financováno z fondu kulturních a sociálních potřeb, jinde je ovšem zcela zavřená jídelna.
„Vždy, ale záleží na dohodách v rámci jednotlivých krajských ředitelství Policie ČR a odborových organizací působících v kraji. Nejde také o uzavření stravovacích zařízení Policie ČR, MV a smluvního stravování, kdy naopak, odbory jako celek, závodní stravování podporují, protože záměr je, aby se každý příslušník nebo občanský zaměstnanec policie kvalitně stravoval. Naopak by díky příspěvku na stravování ze strany zaměstnavatele mohlo dojít k posílení závodního stravování,“ vysvětlují v rámci výzvy vládě policejní odboráři.
Kde najít peníze pro 42 000 lidí? V rozpočtu
Podle odborů by situaci řešil právě univerzální příspěvek na stravování od zaměstnavatele, o kterém odboráři jednají už od roku 2018. Podle odborářů však vedení policie sdělilo, že nemá peníze pro tak velké množství policistů a zaměstnanců. „I minimální příspěvek 40 Kč by vyžádal z rozpočtu policie více jak 500 milionů korun, proto ho poskytnout nemůže,“ byl závěr jednání.
Policejní odbory tuto argumentaci považují za lichou a mají jednoduché řešení – navýšit rozpočet policie o 500 milionů korun.
„Liché jsou argumenty ministra vnitra, že vnímá potřebu příslušníků spojenou s příspěvkem na stravování, ale vzhledem k velikosti bezpečnostního sboru, který čítá kolem 42 tis. příslušníků, je nemožné najít v rozpočtu více jak 500 mil. na příspěvek na stravování pro příslušníky Policie ČR a občanské zaměstnance a raději peníze využije efektivně na jiné projekty. Jedinou možností je navýšení rozpočtu Ministerstva vnitra ČR potažmo policie za přispění Ministerstva Financí ČR,“ navrhují policejní odbory.
Podle policejních odborářů byl příspěvek zaměstnavatele na stravování policistů a civilním zaměstnancům poskytován do roku 2010. „V rámci úsporných opatření byl vládou zrušen s příslibem, že v dalších letech bude navrácen, ale k navrácení nedošlo a zůstalo jen u slibů,“ uvádí se ve výzvě vládě. Odboráři o vrácení příspěvku jednají od roku 2018 s vnitrem, financemi, úřadem vlády i s bezpečnostními výbory Parlamentu.
Jediná složka státu, která nedostává příspěvek na stravu
„Policie ČR je opravdu jediná složka státu, která nemá ze strany zaměstnavatele jakýkoliv příspěvek na stravování stejně jako státní úředníci, např. ministerstva financí, ministerstva vnitra, soudů, příslušníků armády, HZS a VS a dalších institucí v rámci státní správy. Příspěvek ze strany zaměstnavatele se pohybuje až na 70 % horní hranici stravného (72 Kč),“ apelují policejní odbory na vládu.
Nezávislý odborový svaz Policie ČR byl založen v roce 1990. Sdružuje 17. 000 členů z řad bezpečnostních sborů včetně zaměstnanců ministerstva spravedlnosti a dalších státních úředníků. Svaz má 100 základních organizací po celé republice. Kromě řádného členství nabízí také členství typu „veterán“. Veteránů policejních sborů sdružuje svaz nyní 2000.
Svaz je spoluzakladatelem a podporovatelem Nadace policistů a hasičů, která pomáhá vdovám a sirotkům po policistech a hasičích, kteří zahynuli při výkonu služby a která také pečuje o těžce tělesně postižené bývalé policisty a hasiče, kteří utrpěli úraz při výkonu služby, stojí na stránkách svazu.
Irena Válová