Očista slovenských bezpečnostních složek a justice pokračuje. Vyšetřovatel Národní kriminální agentury vznesl obvinění vůči bývalému prezidentovi slovenského policejního sboru Tiboru Gašparovi, bývalému šéfovi kriminální agentury Peterovi Hraškovi, a exřediteli Národní protikorupční jednotky Robertu Krajmerovi v kauze Fatima. Gašpar před časem působil jako poradce českého ministra vnitra Jana Hamáčka.O další zásadní policejní akci u našich východních sousedů informoval portál Aktuality.sk. Všichni tři někdejší policejní šéfové jsou obviněni také v rámci akce s názvem Očistec.
Slovenský policejní exprezident Tibor Gašpar před cca třemi lety působil jako poradce českého ministra vnitra Jana Hamáčka. Kvůli angažmá Gašpara čelil Hamáček tvrdé kritice. Gašpar byl v minulosti kritizován za blízké spojení se slovenskou vládní stranou Směr-sociální demokracie a kontakty s podnikateli v oblasti bezpečnostních služeb.
Jak se později ukázalo angažmá Gašpara na českém vnitru nebylo správným rozhodnutím.
Začátkem listopadu totiž proběhla na Slovensku policejní akce nevídaných parametrů. Své bývalé šéfy přišli pozatýkat policisté z elitní jednotky Národní kriminální agentury (NAKA). Jsou stíháni kvůli podezření, že tvořili špičku organizované zločinecké skupiny – jakési mafie, proti které by měli právě oni sami bojovat. Policejní akce dostala krycí název Očistec. V poutech skončil Tibor Gašpar, ředitel protikorupční jednotky Róbert Krajmer, šéf NAKA Peter Hraško a další policejní funkcionáři.
NAKA zatkla celkem třináct lidí, včetně speciálního prokurátora Dušana Kováčika. Slovenská policie tím navázala na zářijovou akci Boží mlýny, při níž zatkla Ľudovíta Makóa, ředitele Kriminálního úřadu finanční správy (KUFS), který s vyšetřovateli začal spolupracovat.
Všichni stíhaní čelí obvinění ze založení a podporování zločinecké skupiny, zneužití pravomoci veřejného činitele, korupce a maření spravedlnosti.
V čele zmíněné zločinecké skupiny stál podle textu obvinění Norbert Bödör, a to minimálně od roku 2012. Jeho pravou rukou měl být Tibor Gašpar, který mezi lety 2012 a 2018 zastával funkci policejního prezidenta. Gašpar je s Bödörem i ve vzdáleném příbuzenském vztahu. Před specializovaným trestním soudem, zabývajícím se v Pezinku vraždou novináře Jána Kuciaka, Bödör jakoukoli spolupráci s Gašparem popřel. Vyšetřování ale ukazuje zatím opak.
Podle serveru Aktuaslity.sk je bývalý šéf protimafiánského útvaru Robert Krajmer nově obviněn i z dalšího skutku. A nová obvinění přibyla i třem osobám, které vyšetřovatel stíhá od září minulého roku.
„To znamená, že v posuzovaném případě budou znovu vyslýcháni obviněni a někteří svědci budou vyslýcháni i noví (další) svědci, a proto nelze v žádném případě konstatovat, že již byli vyslechnuti všichni svědci. Možná ještě doplnit, že dva nové skutky, pro které bylo vzneseno obvinění dne 1. 3. 2021, věcně souvisejí se skutkem právně prohlášeným vydírání,“ uvedla pro zpravodajský portál Aktuality.sk mluvčí Generální prokuratury SR Jana Tökölyová.
Úplatek tři miliony korun
Kauza trenčínského baru Fatima, v níž padla obvinění proti bývalým policejním důstojníkům, sahá do roku 2000, kdy měl údajný boss podsvětí Peter Čongrády spolu s Peterem Videm násilně převzít podnik jeho majiteli Ondřeji Janíčkovi.
Jak informoval portál, mafiánské převzetí se údajně dělo s „posvěcením policie“ ale také soudkyně Moniky Jankovské, která působila v Trenčíně. Podle výpovědi svědků za pokrytí násilného převzetí podniku dostala úplatek tři miliony korun.
Moniku Jankovskou propustil ve čtvrtek Nejvyšší soud po roce z vazby. Před nemocnicí pro obviněné v Trenčíně, jíž opouštěla, na ni ale čekali policisté, kteří ji opětovně zadrželi.
„Takto vypadá propuštění z vazby na Slovensku. Klientka byla propuštěna na svobodu soudcem pro přípravné řízení, který jasně odůvodnil, proč moje klientka nemá být vazebně stíhána,“ řekl deníku SME obhájce Peter Erdös s tím, že Jankovská zaplatila kauci ve výši 100 tisíc eur a soud jí nařídil kontrolu elektronickým náramkem.
Erdös zároveň potvrdil, že opětovné zadržení Jankovská souvisí s kauzou Fatima, v níž je obviněna. „Vyšetřovatel mě seznámil s tím, že důvodem jsou obavy z ovlivňování svědků a pokračování v trestné činnosti,“ doplnil Erdös s tím, že většina z obviněných v této kauze s výjimkou jednoho je na svobodě.
Obhájce také prozradil, že Jankovská se při čtvrtečním opětovném zadržení psychicky zhroutila a požádal proto vyšetřovatele, aby obviněnou převezli na vyšetření do nemocnice. Vyšetřovatel této žádosti vyhověl.
V kauze Fatima policie obvinila kromě Jankovské i jejího příbuzného Petra Vaska, advokátku Annu Žedényiovú a policistu Milana Žáčika.
Obvinění se týká trestní věci zločinu maření spravedlnosti a přečinu křivé výpovědi a křivé přísahy. Kromě zmíněných je obviněn i dosavadní svědek v kauze Michal Vida.
Jankovská, ještě jako okresní soudkyně, poslala majitele trenčínského baru Fatima Ondřeje Janíčka v roce 2002 do vězení. Podle rozsudku měl vydírat. Janíček si patnáctiměsíční trest odseděl a pokusil se ve své kauze obnovit řízení.
Okresní soud obnovu povolil a kromě Vida vypovídal i Daniel Pekara. Vida tvrdí, že před lety se podílel na vykonstruovaném obvinění Janíčka. Stál za ním šéf mafiánské skupiny Peter Čongrády, který se tehdy chtěl dostat k baru Fatima.
„Policie vymyslela legendu, vznesli proti Janíčkovi obvinění, celé to přikryl soudce u soudu v Považské Bystrici a soudkyně Monika Jankovská u Okresního soudu v Trenčíně,“ vypověděl Vida.
Prohlásil, že za Jankovská vzala za odsouzení Janíčka úplatek tři miliony slovenských korun. „Předali jsme jí je, byl jsem při tom osobně, přímo v budově tohoto soudu, podílel jsem se na tom finančně i logisticky,“ dodal Vida s tím, že prý začal zpytovat svědomí. Jeho slova však potvrdil i další člen zločinecké skupiny Daniel Pekara. Čongrádyovci ho prý přemlouvali, aby si nechal bar Fatim přepsat na sebe.
„Čongrády se setkal s Jankovskou v kavárně. Seděl jsem v autě, ale pak jsem si tam šel dát kávu. Viděl jsem, jak jí dával obálku. Pak mi řekl, že je to soudkyně Jankovská, která pro ně dělá věci u soudu. Přepisu, což ode mě chtěli, jsem byl nakloněn až do doby, kdy mi kamarád řekl, ať to nedělám, protože ze mě udělají bílého koně a zastřelí mě tak jako předchozího majitele firmy, “ vypověděl Pekara.
Jankovská obvinění odmítá.
Ve vazbě kvůli kauze Bouře
Bývalá státní tajemnice byla ve vazbě od března minulého roku, za mřížemi skončila po akci Národní kriminální agentury s názvem Bouře. Obviněna je v ní z přijímání úplatku a z uplácení.
Jankovskou museli 31. ledna eskortovat z banskobystrické věznice do trenčínské vězeňské nemocnice. Důvodem jejího převozu bylo předávkování léky proti úzkosti.
Z vězení byl minulý týden propuštěn i exsoudce krajského soudu v Bratislavě Richard Molnár, který je obviněn z přijímání úplatků a zasahování do nezávislosti soudu.
Molnárovi podle deníku SME přitom specializovaný soud žádost zamítl a vazbu mu prodloužil do 11. června. Rozhodnutí ale napadla u Nejvyššího soudu žalobkyně Úřadu speciální prokuratury Valéria Simonová.
„Vítám toto rozhodnutí Nejvyššího soudu jménem klienta. Bližší podrobnosti rozhodnutí Nejvyššího soudu neznám, k němu se vyjádřím po tom, co mi bude doručeno. Jsem rád, že po téměř 12 měsících je propuštěn z vazby na svobodu, a to i v návaznosti na nález Ústavního soudu z konce ledna tohoto roku, „uvedl Molnárův obhájce Ondrej Urban pro TASR.
Jan Hrbáček, Ekonomický deník