Soud přikázal pražskému Gymnáziu Na Zatlance obnovit denní formu vzdělávání. Distanční formu výuky mu zakázal se zdůvodněním, že příslušné krizové opatření vlády povstalo z protiústavně vyhlášeného nouzového stavu. ČTK to dnes sdělil asistent předsedkyně Městského soudu v Praze Adam Wenig. Soud tak vyhověl správní žalobě, kterou podal student prvního ročníku gymnázia. Rozhodnutí je pravomocné, lze proti němu podat kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu.
Vedení Gymnázia Na Zatlance nyní čeká na podrobné zdůvodnění rozhodnutí a rozsudek nechce komentovat, řekla ČTK Kateřina Musilová ze sekretariátu gymnázia. „Ministerstvo školství není účastníkem řízení, a proto se musí s rozhodnutím soudu teprve seznámit. Až poté bude možné se k celé věci blíže vyjádřit,“ přidala se mluvčí úřadu Aneta Lednová.
Podobně se vyjádřil i pražský magistrát, který školu zřizuje. „Gymnázium umístí na svůj web informaci o tom, že se věcí zabývá ve spolupráci s legislativou ministerstva školství, a bude na web průběžně vydávat další informace,“ uvedl mluvčí magistrátu Vít Hofman. V Praze 5, kde gymnázium sídlí, jsou do konce tohoto týdne jarní prázdniny. Výuka bude pokračovat od 1. března, kdy už by nouzový stav měla nahradit opatření podle nového pandemického zákona.
Soud dnes rozhodl v neveřejném jednání. „Lze shrnout, že pro postup žalovaného (gymnázia), který neposkytuje denní formu vzdělávání, v době vydání tohoto rozsudku neexistuje žádný způsobilý právní podklad,“ uvedl Wenig.
Podkladem pro vydání krizového opatření, které od 15. do 28. února 2021 zakázalo osobní přítomnost žáků a studentů na středním a vyšším odborném vzdělávání ve školách, bylo usnesení vlády z 14. února o vyhlášení nouzového stavu. Podle soudu však tento nouzový stav nebyl řádně vyhlášen.
Soudní senát Milana Taubera vyšel z toho, že Sněmovna s dalším prodloužením nouzového stavu nevyslovila na své schůzi 11. února souhlas. Aktuální nouzový stav není podle názoru soudu novým nouzovým stavem, ale faktickým pokračováním předchozího, které vláda Andreje Babiše (ANO) vyhlásila proti vůli Sněmovny. „Pokračování nouzového stavu od 15. 2. 2021 odporuje ústavnímu pořádku,“ výslovně soud uvedl v rozhodnutí.
Tauberův senát zcela odmítl argumenty, které vláda ohledně nutnosti vyhlášení nouzového stavu použila. Zpochybnil, že nouzový stav je jedinou alternativou k ochraně životů a zdraví při pandemii. Žádost hejtmanů o vyhlášení nouzového stavu je podle soudu jen nezávazným procedurálním krokem, nikoliv novým věcným důvodem. Při ukončení nouzového stavu navíc nehrají čelní úlohu v řešení pandemické situace hejtmani, ale orgány ochrany veřejného zdraví – ministerstvo zdravotnictví a krajské hygienické stanice.
Soud také připomněl, že vláda je podle Ústavy odpovědná Sněmovně. „Argument, podle kterého Poslanecké sněmovně není nijak bráněno nově vyhlášený nouzový stav zrušit, velmi silně tuto odpovědnost vlády vůči Poslanecké sněmovně relativizuje,“ podotkl. Obnovování nouzových stavů při nesouhlasu Sněmovny s jejich prodlužováním označil za „učebnicový příklad obcházení ústavního pořádku“.
Student prvního ročníku gymnázia se žalobou domáhal ochrany před nezákonným zásahem a žádal, aby soud škole přikázal obnovit prezenční výuku tak, jak byla uskutečňována do 2. října 2020. Gymnázium učí distančně od 5. října loňského roku, a to na základě opatření vlády. Student poukazoval na to, že tento způsob výuky školský zákon nezná a že nemůže nahradit výuku prezenční. Zároveň namítal, že distanční vzdělání je v rozporu s rámcovým vzdělávacím programem.
„Soud připomíná, že o podané žalobě rozhodoval ke dni vydání rozsudku, tudíž nehodnotil a hodnotit ani nemohl právní možnost konat denní výuku v budoucnu,“ podotkl k tomu soudní senát.
Kvůli epidemii nemoci covid-19 jsou nyní otevřené jen mateřské a speciální školy a první a druhé třídy základních škol. Ostatní mají povinnou výuku na dálku. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) v pondělí po jednání vlády uvedl, že se nadále počítá s plánem částečného návratu dětí do škol počínaje od 1. března dále. Podmínkou je ale distribuce antigenních testů a platnost pandemického zákona.
(čtk)