Producenti nafty a benzínu mají v České republice zákonnou povinnost přidávat do paliv určitý podíl biosložek. Výjimkou není ani společnost Čepro, která biopaliva nakupuje od Agrofertu. Podle zákona o střetu zájmů se však na veřejných zakázkách nesmí podílet firma, kde více než čtvrtinu podílu vlastní politik. Pravděpodobně v této souvislosti je nyní Národní centrálou proti organizovanému zločinu vedeno trestní řízení.
S informacemi dnes přišla společnost Kverulant, kterou o probíhajícím trestním řízení informovalo přímo Čepro. Předmětem vyšetřování jsou podle něj nákupy biosložek u Agrofertu mezi roky 2017 až 2020. Probíhat měly mimo systém veřejných zakázek.
Lex Babiš
Novela zákona o střetu zájmů zakazuje společnostem vlastněným politiky účast na veřejných zakázkách. V době, kdy novela začala platit, byly veřejně dostupné údaje o nákupech Čepra u Agrofertu odstraněny. Do té doby však společnost koncern vybrala ve více než osmdesáti procentech zakázek.
Z obavy nad možným porušením zákona si Čepro předloni nechalo vytvořit právní analýzu.
„Z dokumentů, které má společnost Čepro k dispozici, v současné době nelze dovodit oprávnění ani povinnost vylučovat společnosti z koncernu Agrofert ze zadávacího řízení na veřejné zakázky z důvodů dle ustanovení zákona o střetu zájmů,“ uvádí právní analýza, kterou Čepro Kverulantovi poskytlo.
Analýza přitom vychází z toho, že svěřenecký fond ze své podstaty nemůže být ovládanou osobou. Tou se může stát pouze obchodní korporace.
„Trestní řízení je v daném případě zahájeno na základě trestního oznámení, a to tím, že policejní orgán zahájil úkony trestního řízení. Tímto úkonem současně začalo takzvané přípravné řízení, konkrétně fáze prověřování dané věci. Ta přitom často není ani vedena ve vztahu ke konkrétním osobám – což je zřejmě i tento případ. Nemáme informace o tom, že by byl někdo obviněn, nebylo ani zahájeno trestní stíhání, a tedy ani neprobíhá vyšetřování,“ doplňuje k aktuální situaci mluvčí Čepra Marek Roll.
Výzva pro Agrofert
„Čepro si ještě v září 2020 nebylo jisté, zda Agrofert Babišovi opravdu nepatří. A tak Agrofert plánovalo vyzvat, aby doložil, kdo ho ovládá a zda není porušován zákon o střetu zájmu. Nyní Čepro zajišťovalo dodávky biopaliv za zhruba 10 miliard korun na příští dva roky,“ popisuje Kverulant. Na dotaz ohledně skutečného vlastníka však Čepro neodpovědělo právě s odkazem na probíhající trestní řízení.
Situaci s nejasným vlastnictvím firem v rámci svěřeneckého fondu premiéra Babiše by mohl vyřešit zákon o evidenci skutečných majitelů. Původní verzi tohoto zákona vrátil senát zpět do poslanecké sněmovny. Ta ji ale zamítla. Platit by tak měl původní návrh zákona, který je v podstatě bezzubý.
Od 1. ledna tohoto roku mají dodavatelé ze zákona povinnost přimíchávat do motorového benzínu alespoň 4,1 procent bioethanolu a 6 procent bionafty do motorové nafty.
(ede)