Senát odmítl vládní novelu, která má mimo jiné zavést až třímilionové sankce pro firmy za porušení vládních protikoronavirových opatření. Podle senátorů je horní hranice pokuty neúměrně přísná a vedla by k likvidaci firem a živnostníků, kteří se potýkají s dopady opatření. Novelu krizového zákona nyní dostane k opětovnému projednání Sněmovna, která může veto horní komory přehlasovat.
Zamítnutí novely podpořilo 59 ze 68 přítomných senátorů včetně Jana Žaloudíka (ČSSD). Další členové klubu ProRegion, v němž jsou zástupci vládního hnutí ANO a ČSSD, se hlasování zdrželi.
Senátoři poukazovali na to, že vládní opatření proti koronaviru byla přijímána prakticky každodenně a s mnoha výjimkami a byla tak nepřehledná. Podle předsedy hnutí Senátor 21 Václava Lásky novela neodpovídá požadavkům na předvídatelnost práva, a tedy na jasná a srozumitelná opatření. „Ten, kdo má být trestán, musí vědět, co porušil,“ poznamenal Láska.
Předseda senátorů ODS a TOP 09 Zdeněk Nytra uvedl, že živnostníci musí strpět omezení svého podnikání podle krizového opatření vlády, ale novela jim nezaručuje žádné odškodnění či náhrady za tato omezení. Vládním opatřením při jejich množství a způsobu prezentace málokdo věří, podotkl. „Až začne vláda fungovat smysluplně a předvídatelně, až si znovu získá důvěru veřejnosti, bude možné přijmout komplexní úpravu krizového zákona, dodal Nytra.
Mohlo by vás zajímat
Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) označil výhrady senátorů za politické. Maximální sankce podle Hamáčka vychází ze zákona o zdraví lidu a neznamená, že bude uplatňována vůči všem. Pokutování firem je podle ministra nutné vzhledem k tomu, že za porušení opatření lze nyní sankcionovat jednotlivé občany, nikoliv ale firmy. Veřejnost podle Hamáčka naopak volá po dodržování opatření.
Maximální pokuty vůči jednotlivcům novela ponechává na limitu 20.000 korun. Pokuty má být možné udělovat nejen za porušování protikoronavirových omezení, ale i za další prohřešky proti krizovému zákonu. Jde například o neuposlechnutí výzvy úřadů zaevidovat se kvůli uložení pracovní povinnosti nebo pracovní výpomoci. Předloha má také upravit pravomoc státní i obecní policie. Policistům a strážníkům dává obecné právo dodržování restrikcí kontrolovat a řešit porušení povinností jednotlivců, podnikatelů i firem pokutou na místě.