Česká advokátní komora (ČAK) nesouhlasí, aby český stát řídila nově zřízená centrální Státní hygienická služba. Úředníci služby by nově mohli při pandemii a nebezpečí jejího vzniku centrálně zavírat školy i firmy, vydávat příkazy zdravotnickým zařízením, úkolovat armádu a policii, zakazovat veřejná shromáždění a sbírat osobní údaje, a to bez parlamentní kontroly a bez změny Ústavy. Vyplývá to z připomínek advokátů k novele zákona o ochraně veřejného zdraví.
Návrh zákona o ochraně veřejného zdraví prošel připomínkovým řízením už v prosinci, nesouhlas s novou konstrukcí vyjádřila nejen ministerstva, ale také například nejvyšší státní zástupce, jak informoval Zdravotnický deník, který rovněž přinesl návrh v úplném znění.
Česká advokátní komora (ČAK) nyní zveřejnila své připomínky k návrhu v rámci jejich projednání představenstvem Komory. Podle advokátů není plán na zřízení centrálního úřadu hygieniků nelegitimní, ač se tím tato činnost vzdaluje od lokálních a krajských problémů. Za nelegitimní považují právníci jeho provedení.
S nástroji tajné služby bez kontroly Zákon o ochraně zdraví však není zákonem ústavním, a proto musí respektovat ústavní rámec a mezinárodní dohody, připomíná Komora. „V tomto směru zákon obsahuje některá ustanovení, která jsou nepřípustným zásahem do ústavně zaručených lidských práv a svobod, včetně práva na právní pomoc a s tím spojený řádný výkon advokacie,“ uvádí ČAK. Zákon podle ní nesmí vybočovat z ústavních principů ani v rámci boje proti nakažlivé chorobě. Zásahy tak musí podle advokátů zůstat pod kontrolou Poslanecké sněmovny, popř. vlády ve vztahu k hejtmanům, což ovem návrh zákona nerespektuje. „V některých aspektech dokonce Státní hygienická služba získává nástroje, které jsou…
Irena Válová