Ministerstvo spravedlnosti přiznalo bývalému náměstkovi pražského vrchního státního zastupitelství Liboru Grygárkovi odškodné 480 tisíc korun za nezákonné trestní stíhání. Také se mu omluvilo. Uvedl to dnes server SeznamZprávy s tím, že Grygárek se chce o další peníze soudit. Vůči státu vznesl nárok na 3,5 milionu korun.
Náměstek někdejšího vrchního státního zástupce Vlastimila Rampuly čelil obžalobě ze zneužití pravomoci v souvislosti s lobbistou Romanem Janouškem a jeho švýcarskými konty. Jeho stíhání však zastavil pražský městský soud, a to zčásti z důvodu, že žalovaný skutek není trestným činem, zčásti kvůli promlčení. Nejvyšší soud pak letos v září odmítl dovolání nejvyššího státního zástupce proti tomuto rozhodnutí.
Exnáměstek čelil stíhání od konce roku 2013, vinu od počátku odmítal a opakovaně si stěžoval na průtahy v trestním řízení. „O zpětvzetí mojí již podané žaloby na stát, v níž za odškodnění nemajetkové újmy požaduji částku více než sedmkrát vyšší, vůbec neuvažuji,“ uvedl pro SeznamZprávy.
„V návaznosti na výše uvedené ministerstvo spravedlnosti konstatuje, že v trestním řízení vedeném proti žadateli došlo v přípravném řízení k vydání nezákonného rozhodnutí ve smyslu § 7 odst. 1 zákona č. 82/1998 Sb., za které je třeba považovat usnesení Vrchního státního zastupitelství v Olomouci, pobočka v Ostravě, o zahájení trestního stíhání ze dne 6. 12. 2013 a usnesení Vrchního státního zastupitelství v Olomouci, pobočka v Ostravě, o zahájení trestního stíhání ze dne 26. 10. 2016. Za vydání těchto usnesení se zdejší úřad omlouvá,“ stojí ve sdělení ministerstva Grygárkovi.
V souvislosti s požadavkem na přiznání přiměřené zadostiučinění v peněžité formě, pak ministerstvo uvedlo, že shledal důvody pro přiznání přiměřeného zadostiučinění v peněžité formě. „Avšak nikoli v požadované výši, ale pouze ve výši 480 000 korun. Při stanovení výše odškodnění byla zohledněna zejména délka trestního stíhání a skutečnost, že se jednalo o trestnou činnost přímo související s profesí žadatele. Rovněž bylo přihlédnuto k zásahům do profesní sféry, když rozhodnutím České advokátní komory ze dne 14. 5. 2018 byl žadateli pozastaven výkon advokacie, k přetrvávajícím zásahům do zdravotní a soukromé sféry žadatele, přičemž došlo k rozvinutí posttraumatické stresové poruchy,
masivní medializaci a narušení dobrého jména a pověsti žadatele,“ lze se dočíst ve vyjádření ministerstva spravedlnosti.
„Můj další nárok na náhradu škody za náklady řízení a ušlý výdělek vůči ministerstvu spravedlnosti uplatním v nejbližších dnech,“ dodal. Grygárek kvůli svému obvinění nemohl pracovat jako advokát.
O propojení Rampulova náměstka a podnikatele Janouška v minulosti opakovaně psala média. Koncem roku 2011 vyšlo najevo, že Grygárek jednal s Janouškem v době, kdy pražské vrchní státní zastupitelství řešilo pět případů, které se lobbisty týkaly.
Švýcarská prokuratura dříve Janouškovi zablokovala tamní účty kvůli podezření z praní špinavých peněz v celkové výši dvou miliard korun. Švýcaři ale případ v roce 2010 odložili. Olomoučtí státní zástupci v obžalobě z února 2018 mimo jiné tvrdili, že Grygárek v Česku v rámci právní pomoci vyžádané ze švýcarské strany nedal pokyn k řádnému objasnění případu a že existuje podezření, že tak postupoval záměrně kvůli osobním vztahům.
(hrb, čtk)