Pražskému státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi hrozí za průtahy ve dvou kauzách, které dozoroval, snížení platu. Nejvyšší správní soud (NSS) obdržel nedávno kárnou žalobu na Šarocha, bližší informace dnes poskytla mluvčí soudu Sylva Dostálová.

Šaroch dozoruje kauzu Čapí hnízdo, v níž je stíhán premiér Andrej Babiš (ANO). S Čapím hnízdem ale kárné řízení podle dřívějšího vyjádření mluvčího pražského městského státního zastupitelství Aleše Cimbaly nesouvisí.

Kárný návrh proti Šarochovi podal městský státní zástupce v Praze Martin Erazím. Jako kárné opatření původně navrhl snížení platu o deset procent na půl roku.

„Aktuálně byla předložena ke schválení dohoda o vině a kárném opatření, ve které je sjednáno kárné opatření spočívající ve snížení platu o deset procent na dobu tří měsíců,“ uvedla Dostálová. Pokud kárný senát dohodu schválí, nebude muset žalobu standardně projednávat a vést dokazování.

Mohlo by vás zajímat

Žaloba se týká dvou kauz, které Šaroch dozoroval. V první z nich několikrát nerozhodl o žádostech obviněných o přezkoumání postupu policejního orgánu, přičemž průtahy se pohybovaly od dvou do deseti měsíců. Dále po dobu nejméně pěti měsíců neprovedl žádnou prověrku ani jiný úkon, který by prověrku nahrazoval.

V druhé záležitosti kárná žaloba Šarochovi vytýká, že neprovedl více než rok žádné úkony, zejména nejméně 13 měsíců nereagoval na žádosti policejního orgánu na vydání evropského vyšetřovacího příkazu.

Šaroch, který působí na Městském státním zastupitelství v Praze, měl už v minulosti na starosti případy, které sledovala média. V kauze kolem dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo je nyní stíhán Babiš a jeho někdejší poradkyně Jana Mayerová. Obviněni jsou od října 2017.

V prosinci 2018 Šarochovu práci na případu kritizovala vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová, podle níž „nepostupoval při výkonu dozorových oprávnění a povinností k policejnímu orgánu dostatečně důrazně a zcela efektivně“. Šaroch ale kritiku nadřízených státních zástupců odmítl a prohlášení Bradáčové označil za „populistické“ a „bez obsahu“.