Finanční správa chybovala, pokud před rokem 2016 nepřijímala v daňových záležitostech e-mailová podání s elektronickým podpisem. Podle nového rozsudku Nejvyššího správního soudu (NSS) šlo o kvalifikovanou formu podání daňového přiznání a nebylo nutné dodatečně v pětidenní lhůtě posílat originál.

Rozhodnutí, které je dostupné na webu soudu, se týká znění daňového řádu před zářím 2016, právní úprava poté prošla dalšími novelizacemi. Soudci v konkrétním sporu o daň z nabytí nemovitých věcí zrušili rozsudek Městského soudu v Praze, rozhodnutí Odvolacího finančního ředitelství i platební výměr pražského finančního úřadu.

Daňový řád říkal, že podání lze učinit písemně, ústně do protokolu, případně datovou zprávou s uznávaným elektronickým podpisem. Jiné přenosové způsoby bylo nutné doplnit do pěti dnů. V projednávané kauze žena poslala přiznání na e-mail podatelny s elektronickým podpisem, úřad ale doručení neakceptoval.

Ustanovení daňového řádu, na které finanční správa odkazovala jako na zákonný základ pro omezení přijímání e-mailových podání, podle NSS umožňovalo určit technické aspekty přijímání datových zpráv. Neumožňovalo ale zakázat kvalifikovaná podání prostřednictvím e-mailu.

Mohlo by vás zajímat

Zaslání daňového přiznání v podobě e-mailové zprávy podepsané uznávaným elektronickým podpisem bylo podle NSS možné podřadit pod definici „datové zprávy s uznávaným elektronickým podpisem“, jak ji obsahoval daňový řád. NSS odkázal také na definici datové zprávy v zákoně o elektronickém podpisu.

„E-mailová zpráva se pod tuto širokou definici podřazuje. Je-li pak taková zpráva podepsaná uznávaným elektronickým podpisem, jedná se o kvalifikovanou formu podání,“ uvedl k rozsudku soudce NSS Ivo Pospíšil.