Pražské soudy přistupují k návratu povinnosti nosit roušky nejednotně. Zatímco v budově vrchního soudu nebo u Obvodního soudu pro Prahu 5 si návštěvníci musejí zakrývat dýchací cesty ve všech veřejných prostorách, u městského soudu to není nutné. Všude ale platí, že v jednacích síních si režim podle aktuální situace určují konkrétní soudci.

Většina soudů nevyvěsila k 1. září žádné zvláštní pokyny ohledně koronavirových opatření. Lidé dnes do soudních budov obvykle vstupovali rovnou s rouškami na ústech, někteří si ale nastavená pravidla ověřovali u justiční stráže.

U pražského vrchního soudu na Pankráci chodili ráno po chodbách v rouškách nejen návštěvníci, ale i státní zástupci a soudci. Podle mluvčí instituce Kateřiny Kolářové přitom zaměstnanci soudu při procházení veřejnou částí budovy roušky mít nemusí. „V tuto chvíli platí, že ochranné prostředky musí mít nasazeny zaměstnanci soudu na pracovištích, kde dochází ke styku s veřejností – justiční stráž, podatelna, informační centrum a podobně,“ popsala.

Do sídla městského soudu ve Spálené ulici lidé rovněž přicházeli v rouškách, na chodbách si je ale někteří sundávali a zaměstnanci chodili většinou bez nich. „Vycházíme z opatření ministerstva zdravotnictví. Na chodbách soudu platí, že roušky musíme mít pouze v případě, že nejsme schopni dodržet dvoumetrový odstup,“ vysvětlila mluvčí soudu Markéta Puci,

Mohlo by vás zajímat

U žižkovského Obvodního soudu pro Prahu 3 žádají po veřejnosti i zaměstnancích nošení roušek v podatelně, informačním centru, v pokladně a v kancelářích, kam vstupují návštěvy. Výjimku mají děti do dvou let nebo lidé s poruchou intelektu. „V ostatních případech, tedy typicky cestou chodbami k jednací síni, mít veřejnost roušku nemusí,“ sdělil předseda soudu Radek Mařík.

Obvodní soud pro Prahu 5, jenž sídlí v Hybernské, po návštěvnících roušky vyžaduje všude. „Ve veřejných částech soudu se roušky nosí, v částech, kam nemá veřejnost přístup, nikoliv,“ napsala šéfka soudu Andrea Lomozová. Dodala, že další anticovidová opatření soud s příchodem září nezpřísnil, protože zvýšená hygienická opatření dodržuje neustále.

Pražské soudy se nicméně shodly na tom, že v jednacích síních si budou o rouškách rozhodovat samotní soudci. „Nejlépe vědí, jak bude věc probíhat – kolik bude účastníků, zástupců, svědků – aby pak mohli zareagovat dle situace,“ podotkla Lomozová.

Z opatření ministerstva zdravotnictví obecně vyplývá, že soudci, státní zástupci, obhájci či účastníci řízení si v síních dýchací cesty zakrývat nemusí. Veřejnost naopak ano, pokud jí soudce neudělí výjimku. Například soudkyně Kateřina Radkovská z pražského městského soudu dnes novináře přítomné na hlavním líčení vyzvala, aby si roušky nasadili. Naopak Martin Zelenka z vrchního soudu na tom při odvolacím zasedání netrval. „Jako předseda senátu mám právo rozhodnout o tom, že roušky nebudeme využívat. Kdo si je chce nechat, může si je nechat,“ řekl na počátku jednání. Možnosti ponechat si ochranný prostředek nikdo z přítomných nevyužil.