Žalobce Vrchního státního zastupitelství v Olomouci Radek Mezlík navrhuje, aby veškerý majetek zajištěný u hlavního podezřelého Jiřího Švachuly v rámci trestního řízení v kauze brněnské politiky s krycím názvem Stoka propadl státu. Žádný majetek vyšetřovatelé naopak nezabavili korunnímu svědkovi Samanu El-Talabanimu. Ten má vyjma navrhovaného trestu zaplatit „jen“ milionovou pokutu. Mezlík to uvedl v upřesnění obžaloby, které Česká justice získala.
Nebývale tvrdým metrem měří žalobce Vrchního státního zastupitelství v Olomouci Radek Mezlík hlavnímu podezřelému v korupční kauze brněnské politiky Jiřímu Švachulovi a některým dalším spoluobžalovaným.
Oproti tomu klíčová postava celého příběhu, kontroverzní podnikatel Saman El-Talabani, na jehož výpovědi detektivové a žalobci celou kauzu vystavěli jako na základním kameni, je obžalobou téměř až „hýčkána“.
Zabavuje se černá krabička a návod za 21 tisíc Kč
Mezlík navrhl v upřesnění obžaloby, které Česká justice získala, Švachulovi nepodmíněný patnáctiletý trest za mřížemi a zároveň propadnutí majetku, zmraženého v rámci trestního řízení. Ten čítá mimo jiné vlastnické i spoluvlastnické podíly na hned několika nemovitostech: v Brně-město, ve Veveří, v Ochozu u Brna a v Čejkovicích. Dále Mezlík navrhuje propadnutí několikamilionové částky na pěti účtech v peněžních ústavech UniCredit Bank a v Komerční bance.
Tím ale Mezlíkův výčet návrhu na propadnutí majetku Jiřího Švachuly zdaleka nekončí. Mezlík chce zabavit i veterána Mercedes Benz 420 SL 107. Dále pak Mezlík chce, aby státu propadlo také deset náramkových hodinek, například Rolex Oyster Perpetual, Franck Muller Geneve, IWC Schaffhausen, jejichž pořizovací ceny se pohybovaly nad sto tisíci korunami. Dále pak hodinky Rolex Oyster Perpetual.
„Hodnota hodinek stanovená odborným vyjádřením činí 490.000,-Kč,“ tvrdí v upřesnění obžaloby Radek Mezlík. Vyjma toho navrhl i propadnutí zajištěné hotovosti ve výši 5 milionů 800 tisíc korun a psacího pera značky Montblanc, černého s uzávěrem ze žlutého kovu. „Včetně černé krabičky a návodu k použití, předběžný odhad ceny stanovený policejním orgánem 21.500,- Kč,“ napsal Mezlík. Patnáctiletý trest navrhuje Mezlík Švachulovi odpykat ve věznici se zvýšenou ostrahou, kde se odsouzení pohybují organizovaně, vždy pod dohledem příslušníků vězeňské služby a i návštěvy příbuzných probíhají striktně pod jejich dohledem.
Vysoké tresty ve věznici se zvýšenou ostrahou
Dalšímu z obžalovaných Petru Liškutinovi Mezlík navrhl trest odnětí svobody ve výměře třináct roků se zařazením do věznice se zvýšenou ostrahou plus zabavení peněz na kontech a peněžitý trest 2 miliony korun. Ivanu Trunečkovi navrhuje trest odnětí svobody ve výměře 13 roků se zařazením do věznice se zvýšenou ostrahou plus zabavení peněz na kontech a peněžitý trest 3 miliony a Petru Kaláškovi trest odnětí svobody ve výměře 12 roků se zařazením do věznice se zvýšenou ostrahou plus peněžitý trest a propadnutí nemovitosti.
Jiří Hos by měl dle představ Mezlíka odejít s devítiletým trestem, zařazený do věznice se
zvýšenou ostrahou a s peněžitým trestem ve výši jeden milion korun. Dalšímu z obžalovaných, Pavlu Ovčarčinovi, pak Mezlík navrhl trest odnětí svobody ve výměře tři roky se zařazením do věznice s ostrahou, případně souhrnný trest ve výměře 5 roků, plus peněžitý trest milion korun a zabavení hotovosti nalezené doma.
Lubomíru Smolkovi – spolupracujícímu obviněnému – pak Mezlík navrh trest odnětí svobody ve výměře 3 roky a pokutu 1 a půl milionu korun, Michalu Unzeitigovi trest odnětí svobody ve výměře 2 roky s podmíněným odkladem na zkušební dobu v délce čtyři roky plus peněžitý trest ve výši půl milionu. Luboši Krejčímu pak Mezlík navrhuje trest odnětí svobody ve výměře 3 roky s podmíněným odkladem na zkušební dobu pět let plus trest půl milionu korun. Pro společnost KROS – stav, a.s pak Mezlík chce peněžitý trest milion korun a pro UNO v.o.s. peněžitý trest ve výši 200 tisíc korun.
Svědek se zvláštním zacházením
Oproti tvrdým trestům pro očekávané prvotrestané je Mezlík výrazně smířlivější vůči korunnímu svědkovi – kontroverznímu brněnskému podnikateli Samanu El-Talabanimu. Ten už ale podle rejstříku trestů není neznámou osobou. Talabanimu Mezlík ovšem oproti ostatním obžalovaným neobstavil žádný majetek, přestože se podnikatel v jiné kauze v minulosti chlubil vysokému důstojníkovi Národní centrály proti organizovanému zločinu, že disponuje dvěma miliardami korun.
Kolonka upřesnění obžaloby je v případě Samana El-Talabaniho velmi útlá. Žalobce Mezlík Talabanimu navrhl trest odnětí svobody ve výměře tří roků se zařazením do věznice s ostrahou, případně souhrnný trest ve výměře pět let s ohledem na jinou věc projednávanou u Krajského soudu v Brně či případně další souzenou trestnou činnost obviněného, při „jejímž rozkrývání obviněný spolupracoval s orgány činnými v trestním řízení“. Dále Mezlík Talbanimu navrhl peněžitý trest ve výši 100x denní sazby 10 tisíc korun (tedy 1 milion korun) a náhradní trest odnětí svobody ve výši jednoho roku, pokud by pokutu neuhradil.
Obžaloba projevuje ke kontroverzní postavě brněnského podsvětí Samanu El-Talabanimu doslova zvláštní vztah. Když v kauze půlmiliardového úniku na dani z přidané hodnoty dostal Talabani souhrnný trest 4 roky „na tvrdo“, Mezlík na své sedačce u soudu doslova poskočil a žádal pro něj mírnější trest.
Soudce: S tím jsem se ještě nesetkal
V kauze obřího krácení daní Saman El-Talabani neoficiálně řídil obchody mezi fiktivními společnostmi, které si vzájemně prodávaly předražený textil. Rozsudek je zatím nepravomocný.
Někteří z obhájců si ponechali lhůty na odvolání a částečně se odvolal i sám Mezlík. „V případě tří spolupracujících obviněných jsem si podal odvolání v jejich prospěch. Jejich tresty považuji za příliš přísné,“ vysvětlil Mezlík.
Na to reagoval soudce: „Soud je překvapený. S tím jsem se ještě nesetkal,“ odpověděl na Mezlíkovo odůvodnění odvolání soudce Michael Vrtek. Státní zástupce opáčil, že obžalovaný je přínosem: „Velmi přínosně vystupuje v kauze Stoka. Toto jeho úsilí by podle mého názoru mělo být více oceněno soudem,“ odůvodnil Mezlík soudu svůj neobvyklý požadavek.
Proč se Mezlík tak vehementně a neobvykle zastal „provařené“ postavy brněnského podsvětí, pro kterou požadoval nižší trest? U Talabaniho totiž v případně tvrdého trestu vězení hrozí, že už nebude dál vypovídat v kauze Stoka, ve které je pro vyšetřovatele a Mezlíka úhelným kamenem tohoto trestního řízení.
Soudní jednání v kauze Stoka by mělo začít v září.
Jan Hrbáček