Policie se nebude zabývat trestním oznámením, které v dubnu podali brněnští právníci David a Vendula Zahumenští na premiéra Andreje Babiše (ANO), ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO), ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) a epidemiologa Romana Prymulu kvůli opatřením proti koronaviru. Žalobci dospěli k názoru, že politici nejsou v této souvislosti podezřelí z žádného trestného činu. Na dotaz to dnes uvedl šéf Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 1 Jan Lelek.

Zahumenští v oznámení podezírali čtveřici například z šíření nakažlivé nemoci, poškozování cizích práv či z nedbalostního obecného ohrožení.

„Podání manželů Zahumenských bylo vyhodnoceno jako nedůvodné a bez jakéhokoliv opatření založeno,“ sdělil Lelek. Státní zastupitelství podle něj podobně naložilo i s dalšími trestními oznámeními na postup vlády při zavádění opatření proti šíření koronaviru. Policie pod dozorem obvodního státního zastupitelství neprověřuje žádné z těchto podání, dodal.

V Praze 1 skončilo podle dřívějšího vyjádření mluvčího pražského městského státního zastupitelství Aleše Cimbaly nejvíce trestních oznámení, které kvůli vyhlášení nouzového stavu nebo dalším vládním opatřením zavedeným kvůli epidemii nového koronaviru podali lidé v hlavním městě. Na různá státní zastupitelství jich dorazily desítky.

Mohlo by vás zajímat

Zahumenští ve svém oznámení požadovali, aby policie prošetřila „pochybení na straně exekutivy v souvislosti s řešením vyhlášené pandemie, jakož i přípravy na ni“. Rozhodnutí vlády byla podle právníků nahodilá, vzájemně si odporovala a některá šla proti zájmům obyvatel.

Advokáti vyčítali vládě například to, že nepostupovala v souladu s pandemickým plánem a nereagovala na vyhlašované pandemické fáze WHO. Tvrdili, že byl v Česku ohrožen přístup obyvatelstva ke zdravotní péči a že vláda nezajistila zdravotnické prostředky, které následně nakoupila nehospodárně. Kritizovali dopady vládních opatření na hospodářství a podnikatele a také „snahu omezit svévolně nárok na náhradu škody za krizová opatření“.

Zahumenští podali spolu či jednotlivě kvůli opatřením proti koronaviru i několik žalob. Právnička se například neúspěšně domáhala zrušení vládního usnesení o vyhlášení nouzového stavu. Soud také zamítl její žalobu, podle které opatření ministerstva zdravotnictví o uzavření škol neoprávněně zasáhlo do jejích práv. V polovině června pak podal Zahumenský žalobu na ministerstvo spravedlnosti. Tvrdí, že ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) zasáhla do práv jeho manželky Venduly některými svými výroky v médiích.