Státní zastupitelství chybovalo, když umožnilo převést peníze zajištěné na účtech dvou českých společností s ručením omezením do Polska tamní prokuratuře. Firmy figurovaly v kauze údajného krácení daní, legalizace výnosů z trestné činnosti a neoprávněného podnikání. Jejich stížnostem dnes částečně vyhověl Ústavní soud (ÚS), anonymizovaný nález zpřístupnil na svém webu.

Na firemních účtech byly v roce 2018 různé částky v eurech, polských zlotých a českých korunách. V součtu šlo podle dnešního kurzu přibližně o 19 milionů korun.

Údajnou trestnou činnost páchali podle vyšetřovatelů od roku 2016 Poláci, Češi a Ukrajinci. Prostřednictvím obchodních společností v různých zemích prý zastírali převody peněz pocházejících z podvodného obchodování s minerálními oleji. Dvě firmy, jejichž stížnosti řešil ÚS, ovládal jeden z podezřelých Poláků.

Krajské státní zastupitelství v Ostravě předalo trestní řízení do Polska, což bylo podle ústavních soudců v pořádku, na rozdíl od pokynu k převedení peněz na účet polské prokuratury v Katovicích. Tamní prokuratura zajištěné peníze považovala za důkazní prostředky. Český zákon o mezinárodní justiční spolupráci dovoluje pouze předání podmíněné vrácením důkazu. Vrácení se lze vzdát pouze za situace, kdy tomu nebrání práva třetích osob, což podle ÚS nebylo splněno.

Mohlo by vás zajímat

„Takový postup nelze z ústavněprávního hlediska aprobovat, neboť je právě výrazem svévole orgánů činných v trestním řízení a jako takový je nepřípustným zásahem do práva na spravedlivý proces stěžovatelek a jejich práva vlastnit majetek,“ stojí v nálezu. ÚS uložil Krajskému státnímu zastupitelství v Ostravě, aby požádalo o vrácení peněz z Polska.