Používání náramků pro odsouzené nebo ve vazbě se zřejmě bude muset dočasně omezit a odsouzení se budou muset kontrolovat jako dříve – namátkovými kontrolami. Ministryně spravedlnosti Marie Benešová v rozhovoru pro Českou justici přiznala, že izraelská firma SuperCom „vypadla ze hry“ a náramky nedodává. „Vypadá to špatně, musíme vypsat nové výběrové řízení,“ uvedla. Zakázku resort vysoutěžil pod vedením exministra Roberta Pelikána formou soutěžního dialogu.
Probační a mediační služba s firmou SuperCom „bojuje“ již delší dobu. Dlouho chyběla dodávka nových náramků a když asi před měsícem dorazila, ukázala se polovina zařízení jako nefunkční. „Když se to konečně začalo líbit vězňům a soudci to začali používat, tak dodavatelská firma přestala náramky dodávat,“ řekla Benešová v pátek České justici.
Zatím se ministerstvo společně s Probační a mediační službou snaží systém udržet i přes velké problémy. Na 140 náramků je v chodu a 40 kusů zařízení je podle Benešové ještě v rezervě. Ministryně by si přála, aby novým dodavatelem byla evropská firma, protože v současné době je s firmou z Izraele velmi obtížná komunikace. „Já už nechci firmy zdaleka. Preferovala bych EU. Hlásí se nám jedna švýcarská firma, která si sama dohledala, že s náramky máme problémy. Navážeme spojení a uvidíme,“ dodala.
Firma SuperCom má s probační službou smlouvu do roku 2024, v provozu jsou od roku 2018. Vedle domácích vězňů hlídají také některé vězně podmíněně propuštěné na svobodu. U některých obviněných také nahrazují pobyt ve vazební cele. Vybrat dodavatele technologie trvalo státu osm let. Za prvních 280 zařízení včetně softwaru zaplatilo ministerstvo firmě SuperCom 15,6 milionu korun., za šestiletý provoz měl resort zaplatit 93 milionů korun. „Náramky soutěžil ministr Pelikán, byl to strašně dlouhý proces. A bylo to nejlevnější. Ono platí přísloví: nejsem tak bohatý, abych si kupoval levné věci. A jsme u toho,“ uvedla ministryně spravedlnosti s tím, že při problémech s dodavatelskou firmou se resortu snaží pomoci i český velvyslanec v Izraeli Martin Stropnický. Firma je ale podle ministryně zřejmě před krachem a situaci se nejspíš již nepodaří zachránit.
Problémy s náramky pro vězně řešili uplynulý týden i poslanci ústavně právního výboru na podvýboru pro elektronizaci justice s ředitelkou Probační a mediační služby Andreou Matouškovou. „Ten projekt je samozřejmě naprosto nezvládnutý. „Byl to jediný hmatatelný výsledek toho, co ANO udělalo za nějakých 7 let na Ministerstvu spravedlnosti,“ řekl České justici předseda podvýboru Jakub Michálek (Piráti). Připomněl, že nemožností udílet alternativní trest s náramkem stát přichází denně na každém vězni asi o tisíc korun. Podle něj už dříve muselo ministerstvo a probační služba na soudy vyslat pokyn, aby se používání náramků utlumovalo, protože jich je nedostatek. Problematiku řešil na podvýboru se zástupci probační služby opakovaně a opakovaně se poslancům nedostávalo odpovědi na důležité otázky.
Na počátku loňského roku náramky aktivně hlídaly současně 91 lidí, počátkem roku letošního to bylo 162.
Eva Paseková