Ústavní soud (ÚS) obdržel další dvě stížnosti na vládní opatření proti šíření koronaviru. Jedna směřuje proti usnesení vlády o vyhlášení nouzového stavu a proti povinnému nošení roušek nebo jiné alternativní ochrany nosu a úst. Druhý podnět zpochybňuje zákaz přeshraničního cestování. Celkem tak už soud obdržel nejméně pět podnětů proti vládním opatřením.
Obsah stížností ani plná jména jejich pisatelů soud v nynější fázi řízení nezveřejňuje. Jasné je pouze to, proti kterým vládním usnesením směřují.
O zákazu vstupu většiny cizinců do Česka rozhodla vláda 13. března s účinností od 16. března. Výjimku dostali cizinci s přechodným pobytem nad 90 dnů nebo trvalým pobytem na území Česka a dále ti, jejichž vstup je v zájmu státu. Občané Česka nemohou vycestovat, pokud nemají výjimku.
Usnesení o povinné ochraně nosu a úst schválila vláda 18. března s účinností od následujícího dne. Prakticky všude mimo bydliště musí lidé nosit respirátor, roušku, ústenku, šátek, šál nebo cokoliv dalšího, co brání šíření kapének.
Už dříve soud dostal podněty zpochybňující vyhlášení nouzového stavu a usnesení, které omezilo zasedání zastupitelstev. O všech musí u Ústavního soudu rozhodovat plénum, tedy sbor všech 15 soudců.
Délku řízení nelze podle mluvčí soudu Miroslavy Sedláčkové předjímat. Plénum jinak o jednotlivých návrzích na rušení zákonů, vyhlášek a jiných právních předpisů rozhoduje v průměru jeden rok.
(čtk)