Plošné odložení splátek úvěrů na půl roku, které navrhuje ministerstvo financí, může způsobit obrovské problémy celému bankovnímu sektoru. Tato krize překonává to nejhorší ze zátěžových testů České národní banky (ČNB). Odpuštění úvěrů pro všechny přináší podle exguvernéra ČNB Miroslava Singera a hlavního ekonoma společnosti Generali CEE obrovské riziko.
Jak hodnotíte návrh na plošný automatický odklad splátek na všechny druhy úvěrů na půl roku?
Při vší úctě ke krizi a nutnosti jednat rychle jsem překvapen tím, že tak zásadní návrh s dopadem do hotovostních toků bank je napřed oznámen v televizi a teprve pak debatován s tím, koho se týká. O to více, že tato krize překonává to nejhorší ze stress-testů ČNB, který navíc nikdy nepředpokládal výpadek značně části hotovostních toků, které do bank plynou.
Je pro takové opatření důvod?
Jsem místopředsedou dozorčí rady Moneta bank. Klientům jsme nabídli tříměsíční odklad splátek. Zatím o něj požádalo zhruba 5% klientů a příliv žádostí opadá. Nezdá se tedy, že podobné opatření je třeba zavádět pro všechny klienty bank. Navíc, pokud vím, drtivá většina bank podobné programy zavedla a zvládá je i procesně. Nejsem si tedy jistý, zda je toto nejdůležitější zákonná iniciativa pro tuto dobu. Tipuji, že důležitější je přemýšlet, jak pomoc korporacím.
Bylo by tedy podle vás vhodnější prosadit odklad splátek jen pro klienty, kteří o to odklad požádají, protože jsou skutečně zasaženi dopadem koronavirové krize?
Ano, to by jistě bylo vhodnější a navíc by to všem přinášelo i informaci o tom, jak plošně se problémy šíří. Vedle toho by to také neplýtvalo zdroji na podporu těch, kteří je nepotřebují, či již nad nimi naopak zlomili hůl a utekli od nich.
Co říkáte na variantu tříměsíční odkladu s možností prodloužení. Byla by podle vás lepší?
Ano. Opět i pro tu informaci, kterou by to přineslo.
Někteří odborníci se obávají, že takové opatření může výrazně zasáhnout stabilitu bankovního sektoru a může mít dopady především na menší banky, které za sebou nemají silné korporace. Je taková obava opodstatněná?
Vzít bankám značnou část hotovostních přítoků vyžaduje připravit program podpory likvidity bank ČNB. A nejde o to, kdo má za sebou silnou korporaci. V této krizi, která zasáhla celý svět, se může ukázat, že silně korporace nejsou tak silné, či nebudou ochotné podpořit zrovna jejich českou část. Jde o to udržet důvěru klientů v české bankovnictví. A to je úloha ČNB.