Ministerstvo spravedlnosti dnes potvrdilo svůj předchozí závěr, že odsouzený lobbista Marek Dalík neměl ve vězení výhody proti ostatním vězňům. Výhrady úřad nemá ani k tomu, že Dalík dostával v rámci kázeňských odměn propustky. Ministerstvo to označilo za ověřenou praxi znojemské věznice. O výsledcích dalšího šetření informoval dnes v tiskové zprávě mluvčí úřadu Vladimír Řepka.
Podmínky Dalíkova věznění řešilo ministerstvo loni v listopadu, kdy některá média informovala o tom, že lobbista docházel v době výkonu trestu pracovat do znojemského penzionu. Už tehdy uvedlo, že ve Věznici Znojmo nezjistilo ohledně zaměstnávání odsouzených žádné nestandardní skutečnosti. Další šetření pokračovalo do letošního února a skončilo závěrem, že věznice neporušila žádný právní předpis.
Podle ministryně Marie Benešové (za ANO) kontrola prokázala, že se mediální spekulace nezakládaly na pravdě. „Pokud budu ministryní, nepřipustím, aby byl některý z odsouzených při výkonu trestu zvýhodňován, nebo naopak diskriminován. V tomto ohledu budu apelovat i na Vězeňskou službu ČR, aby zachovávala rovnost podmínek všech odsouzených,“ vzkázala.
V pořádku tak podle úřadu bylo jak zařazení Dalíka na pracoviště Penzionu u císaře Zikmunda, tak využívání kázeňské odměny ve formě přerušení výkonu trestu. „Co se týká počtu těchto odměn, nedá se soudit, že by docházelo k nějakému zvláštnímu zvýhodňování odsouzeného Marka Dalíka,“ konstatovalo ministerstvo.
V souladu s interními předpisy o předcházení násilí mezi vězni bylo podle úřadu i zařazení Dalíka do tzv. kategorie DVO, která znamená „další vytipované osoby“. „Do kategorie DVO nejsou zařazeni pouze odsouzení známí z veřejného života, ale také ti, proti kterým se vedlo medializované trestní stíhání pro zvlášť závažnou trestnou činnost nebo trestnou činnost spáchanou na dítěti,“ uvedl Řepka.
Dalík byl odsouzen k pěti letům vězení za podvod při nákupu obrněných transportérů Pandur pro českou armádu. Někdejší tajemník premiéra Mirka Topolánka (ODS) si za mřížemi nakonec odpykal polovinu trestu, soud ho v listopadu podmíněně propustil na svobodu.
Ministerstvo už dříve zveřejnilo, že penzion, kde Dalík pracoval, zaměstnal od roku 2007 celkem 46 vězňů a že tam většinou současně pracovali jeden až dva odsouzení. Dalík na pracovišti trávil 8,5 hodiny denně, při každém odchodu a příchodu do věznice musel projít dechovou zkouškou na alkohol. Mimo pracovní dobu se zdržoval ve vězeňské cele s dalšími šesti odsouzenými.
Ministryně v současné době šetří také podmínky věznění někdejšího středočeského hejtmana Davida Ratha, který je za mřížemi kvůli korupci.
(čtk)