Poplatky za úkony notářů se zvýší v řádech stokorun až tisíců. Zasaženo bude dědické řízení i uzavření předmanželské smlouvy. Důvodem je šestinásobné zvýšení minimální mzdy, ceny práce a zdražování energií i nájmů, ale také nová agenda exekucí a insolvencí, vysvětluje se se v důvodové zprávě k návrhu změny notářského tarifu. Třetina pozůstalostí je bez majetku a stát za ně platí 27 let starou sazbu. Pokud by ke zdražení nedošlo, nastalo by masivní rušení notářských úřadů. K tomu už v chudých oblastech dochází.
Návrh novelizace vyhlášky o odměnách notářů, správců pozůstalosti a Notářské komory reaguje podle důvodové zprávy na změnu ekonomiky a na fakt, že u některých poplatků nedošlo ke změně od roku 1993. Naopak cenová hladina byla od té doby už v roce 2018 na 241,84 procentech a minimální mzdu zvýšila vláda na více než šestinásobek. „Je třeba také zohlednit výrazně vyšší cenu práce (v souvislosti se mzdami placenými zaměstnanci notáře) – průměrná mzda v roce 1993 činila 5 904 Kč, v 1. čtvrtletí roku 2019 již 32 466 Kč, tedy vzrostla více než pětinásobně,“ uvádí se v důvodové zprávě.
Notář je jedná právnická profese, která nemůže bez předchozí dohody vyúčtovat náklady na kopie nebo telekomunikace, upozorňuje se v důvodové zprávě.