Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman podal dovolání v kauze Libora Grygárka, bývalého náměstka pražského vrchního státního zástupce. Uvedla to dnes Česká televize, které to potvrdil mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství Petr Malý. Grygárkovo stíhání zastavil loni v červenci pražský městský soud, verdikt v říjnu potvrdil pražský vrchní soud. Někdejší náměstek Vlastimila Rampuly čelil obžalobě ze zneužití pravomoci v souvislosti s lobbistou Romanem Janouškem a jeho švýcarskými konty.

„Mohu potvrdit, že nejvyšší státní zástupce podal dovolání v neprospěch obviněného, a to dne 4. února 2020,“ cituje ČT Malého. Věcí se bude zabývat Nejvyšší soud.

Pražský městský soud zastavil Grygárkovo stíhání zčásti z důvodu, že žalovaný skutek není trestným činem, zčásti kvůli promlčení. Dozorové Vrchní státní zastupitelství v Olomouci proti rozhodnutí neúspěšně podalo stížnost k pražskému vrchnímu soudu. Pražský vrchní soud podle ČT případ uzavřel s tím, že nelze exnáměstkovi oprávněně vyčítat, že nedal pokyn k zahájení úkonů trestního řízení ohledně Janouškových švýcarských kont.

Analýza: Co říká usnesení soudu v kauze Libora Grygárka?

Mohlo by vás zajímat

O propojení Rampulova náměstka a pražského podnikatele Janouška v minulosti opakovaně psala média. Koncem roku 2011 vyšlo najevo, že Grygárek jednal s Janouškem v době, kdy pražské vrchní státní zastupitelství řešilo pět případů, které se lobbisty týkaly. Janoušek býval označován za šedou eminenci pražské politiky, v roce 2012 však opilý srazil ženu v pražské Michli, za což ho soudy potrestaly vězením v délce 4,5 roku.

Švýcarská prokuratura dříve Janouškovi zablokovala tamní účty kvůli podezření z praní špinavých peněz v celkové výši dvou miliard korun. Švýcaři ale případ v roce 2010 odložili. Olomoučtí státní zástupci v obžalobě z února 2018 mimo jiné tvrdili, že Grygárek v ČR v rámci právní pomoci vyžádané ze švýcarské strany nedal pokyn k řádnému objasnění případu a že existuje důvodné podezření, že tak postupoval záměrně kvůli osobním vztahům.

Exnáměstek čelil stíhání od konce roku 2013, vinu od počátku odmítal a opakovaně si stěžoval na průtahy v trestním řízení. Vítal, když se věc posunula k soudu, a v médiích uvedl, že neexistuje žádný důkaz o jeho trestné činnosti.

Současná ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) označila Grygárka v roce 2007 za součást justiční mafie – tedy skupiny lidí, kteří se údajně snažili ovládnout justici tak, aby sloužila vládní garnituře. Policejní poznatky získané při prověřování Grygárka, Janouška, lobbisty Iva Rittiga a dalších lidí vedly k zásahu Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu na úřadu vlády v červnu 2013. Kvůli kauzám spojeným se zásahem následně rezignoval tehdejší premiér Petr Nečas (ODS).