Premiér Andrej Babiš (ANO) se nemusí omlouvat za své výroky o neziskové organizaci Transparency International (TI). Dnes o tom rozhodl středočeský krajský soud. Podle soudu Babišova vyjádření významně nezasáhla do práv organizace. Dnešní rozhodnutí není pravomocné, organizace se chce odvolat. Premiér organizaci v minulosti opakovaně označil za zkorumpovanou, podle Babišova právníka Jiřího Urbánka tím mínil způsob jejího financování a netvrdil, že by se TI dopustila trestněprávního jednání.
„Soud se nedomnívá, že by došlo k významnému zásahu do práva na ochranu dobrého jména žalobkyně,“ řekl soudce Vladimír Sommer. Odkázal také na právo na svobodu projevu.
„Myslím si, že premiér nemá účelově lhát. Ovlivňuje tím celou společnost, dělá ze lži politickou normu. TI se proti rozsudku odvolá, spor nekončí,“ uvedl na twitteru ředitel TI David Ondráčka.
Babiš se k rozsudku zatím nechtěl vyjadřovat. Novinářům na summitu Evropské unie v Bruselu řekl, že počká na pravomocné rozhodnutí, protože očekává odvolání protistrany.
„Nesouhlasíme s tím, že se soud nezabýval pravdivostí a faktičností výroku. Máme za to, že Andrej Babiš svými lživými vyjádřeními naše jméno poškozuje. Respektujeme svobodu projevu, ale je potřeba oddělit věcnou kritiku od záměrně poškozujících výroků,“ uvedl právník TI Petr Leyer.
Mohlo by vás zajímat
„Tento nepravomocný rozsudek může být potenciálně nebezpečným precedentem pro všechny kritiky politiků z řad občanské společnosti,“ doplnil. Podle něj Babiš začal s útoky a lživými vyjádřeními na adresu TI poté, co organizace upozornila na jeho střet zájmů.
Babišovy výroky podle soudce byly hodnotícími soudy. „Žalovaný výrazem zkorumpovaný kritizoval fakt, že žalobkyně je financována z veřejných zdrojů a současně tím vyjadřoval názor na otázku její nezávislosti,“ řekl soudce. Podle něj Babiš u značné části výroků uvedl, co je jejich základem. „V neposlední řadě jde o výroky, kterými žalovaný odpovídal na dotazy novinářů, a bylo tak na nich, aby výroky zasadili do kontextu,“ dodal soudce.
Sommer připustil, že výraz „zkorumpovaný“ je expresivní, zjevně nadsazený a přehnaný, Babiš ho ale podle něj užil ke kritice záležitosti veřejného zájmu, a je proto přípustný. Sommer také upozornil, že limity přijatelné kritiky jsou širší u veřejně činných subjektů.
Podle soudce má také TI přístup do médií, takže mohla na Babišovy výroky veřejně reagovat. „Každý tak má možnost udělat si vlastní názor na obžalovaným hodnocenou problematiku veřejného zájmu,“ doplnil Sommer.
Premiéra organizace zažalovala loni v červenci. Proti zpochybňování způsobu svého financování se u soudu ohradila s tím, že finanční vztahy jsou transparentní, smluvně podložené a zachycené ve výročních zprávách. Kromě omluvy také žádala, aby se předseda vlády do budoucna zdržel podobných výroků. I tuto část žaloby dnes soud zamítl.
Urbánek rozhodnutí soudu uvítal. Babišův právník v minulosti argumentoval tím, že premiér v rámci politické debaty popsal, jak je TI financována – od ministerstev nebo od subjektů, které má z povahy věci kontrolovat. Urbánek upozornil i na to, že TI vůči Babišovi rovněž užívá ostrou rétoriku. Připomněl označení za dotačního podvodníka, predátora a člověka, který pohrdá lidmi, rozkrádá stát a dopouští se politické korupce.
TI se dlouhodobě věnuje tématu Babišova údajného střetu zájmů. Poukazuje na dotační kauzu Čapí hnízdo nebo na majetkové vazby k holdingu Agrofert.