Firma PIP používala v implantátech místo medicínského silikonu nestandardní silikonový gel Foto: PIP

Advokát EU: Odškodné za prsní implantáty PIP jen pro ženy ve Francii

Ženy, které dostaly vadné prsní implantáty francouzské firmy Poly Implant Prothèse (PIP), by mohly mít nárok na odškodné jen v případě, že si je nechaly voperovat ve Francii. Záleží na tom, zda se Soudní dvůr Evropské unie ztotožní s názorem, který dnes v posudku vyjádřil generální advokát Michal Bobek. Skandál kolem silikonových výplní PIP vypukl v roce 2010. Po celém světě je mělo podle agentury AFP voperováno asi 400.000 žen. V Česku jich byly zhruba 2000.

Generální advokát Bobek zpracoval posudek na základě žaloby německé pacientky, která u německého soudu žádá vyplacení odškodného od francouzské pojišťovny Allianz IARD, jejímž klientem firma PIP byla. Němce vadné implantáty voperovali v roce 2006 v Německu.

Francouzská pojišťovna podle agentury DPA argumentovala pasáží ze smlouvy, ve které je platnost pojistky uzavřené s PIP omezena na Francii. Německý soud se proto obrátil na Soudní dvůr EU s dotazem, zda to neodporuje unijnímu zákazu diskriminace na základě státní příslušnosti.

„Pojištění občanské odpovědnosti výrobce prsních implantátů PIP by mohlo být důvodně omezeno na ženy, které se podrobily operaci ve Francii,“ uvedl v posudku český právník Bobek. Podle něj je vzhledem k absenci unijní harmonizace na každé členské zemi EU, aby si stanovila podmínky pojištění medicínských produktů používaných na jejím území.

Stanovisko generálního advokáta není pro soud závazné, ale ve většině případů se jím řídí. Rozsudek by měl soud vynést v následujících měsících.

Firma PIP používala v implantátech místo medicínského silikonu nestandardní silikonový gel vlastní výroby, který nebyl oficiálně schválen. Implantáty praskaly až dvakrát častěji než výrobky jiných firem. Společnost PIP ukončila svou činnost v roce 2010. Její zakladatel Jean-Claude Mas dostal v roce 2013 u soudu trest čtyři roky vězení a pokutu 75.000 eur (nyní 1,9 milionu Kč). Loni v dubnu Mas zemřel.

V Česku mělo implantáty PIP na 2000 žen. Ministerstvo zdravotnictví jim po zveřejnění informací o vadnosti výplní doporučilo výměnu.

(čtk)