Soudy, státní zastupitelství a Vězeňská služba by již do budoucna neměly mít povinnost vymáhat nezaplacené pohledávky. Ministerstvo spravedlnosti se dohodlo s ministerstvy financí a průmyslu a obchodu, které návrh, aby justiční pohledávky vymáhala Celní správa, v březnu minulého roku odmítly. Pro soudy to bude znamenat, že přijdou o část svých zaměstnanců.
Téměř šest miliard korun dluží lidé soudům na justičních pohledávkách. Jde například o soudní poplatky, pořádkové pokuty nebo nevymožené peněžité tresty. Soudy agenda vymáhání dlouhodobě zatěžuje. Navíc není v justici ani jednotný postup, kdy například část soudů využívá služeb exekutorů.
Cílem návrhu je zefektivnit výběr justičních pohledávek, a to i s ohledem na větší tlak na soudy, aby ukládaly peněžité tresty. „Ve vztahu k peněžitým trestům se pak od této změny očekává, že přispěje k tomu, že tato sankce bude ukládána častěji Za výraznou okolnost, která má vliv na ochotu soudů ukládat peněžité tresty, je totiž považována povinnost soudu tento trest vymáhat. Institut vymáhání peněžitého trestu, který byl do trestního řádu opětovně zaveden v souvislosti s přijetím trestního zákoníku (zákon č. 40/2009 Sb.), je často hodnocen jako do značné míry náročný z důvodu vysoké administrativní zátěže pro soudy, prodlužující vykonávací řízení a vedoucí k tomu, že k přeměnám na jiné druhy trestu dochází se značným časovým odstupem. Přenesení gesce k vymáhání peněžitých trestů na Celní správu cílí na limitaci uvedených negativ tohoto institutu,“ uvádí se v důvodové zprávě k návrhu.
Petr Dimun