Bývalý brněnský soudce Jan Kozák podal ústavní stížnost v kauze, která jej stála talár. Dostal podmíněný trest za snahu zasáhnout do insolvenčního řízení. Vyplývá to z justičních databází. Rozhodnutí o stížnosti dosud nepadlo.
Kozák vinu od počátku popíral. Už dříve byl v důsledku obžaloby dočasně zproštěn funkce soudce. Pravomocný rozsudek pro něj znamenal konec v justici, jeho dovolání loni odmítl Nejvyšší soud. Nyní už na seznamu soudců vedeném ministerstvem spravedlnosti nefiguruje.
V dovolání Kozák uváděl, že přetrvávají pochybnosti o vině a že důkazy nejsou dostatečnou oporou pro jeho potrestání. Podle Nejvyššího soudu však bylo dokazování široké a soudy nechybovaly. Obsah ústavní stížnosti není dostupný.
Městský soud v Brně vyměřil Kozákovi za zneužití pravomoci úřední osoby 15 měsíců vězení s podmínečným odkladem na tři roky. Odvolací Krajský soud v Ostravě zkrátil zkušební dobu na dva roky.
Mohlo by vás zajímat
Podle obžaloby se Kozák snažil zařadit do insolvenčního řízení vedeného jiným soudcem pohledávku fyzické osoby na 450.000 korun. Termín pro přihlašování pohledávek do insolvenčního řízení končil 31. srpna 2016, soudce se podle obžaloby spornou pohledávku snažil 7. září na podatelně soudu zařadit do běžného procesu.
Předstíral, že ji našel ve svém spisu, do kterého byla vložena omylem, a chtěl ji datovat k 31. srpnu. Podatelna to odmítla. O totéž se podle obžaloby snažil ještě 13. září v soudní kanceláři, úřednice ale pohledávku přinesla do podatelny, kde jí požadované datum znovu zpětně nedali.
Kozák podle pravomocného rozsudku jednal na popud právníka Martin Zvoníčka, jenž za účastenství ve formě návodu dostal rok vězení s podmínečným odkladem na dva roky. Oba muži už dříve popřeli, že by jednali nezákonně. Kozák se hájil tím, že pochybila podatelna. Soud ale tomuto tvrzení neuvěřil.