Projednávání kárné žaloby na státního zástupce Okresního státního zastupitelství v Ostravě (OSZ) Martina Pavelku se komplikuje. Kárný senát Nejvyššího správního soudu (NSS) v čele se soudcem Petrem Mikešem bude totiž muset nejdříve vyřešit otázku, zda jej jeho nadřízený vůbec mohl žalovat.
Dvě kárné žaloby na státního zástupce Pavelku byly podány v průběhu letošního roku s odstupem několika málo měsíců. Důvodem jsou průtahy s vyřizováním případů, přičemž je požadováno, aby kárný senát zbavil Pavelku funkce státního zástupce.
Pavelka již jednou pro stejný problém před kárným senátem stál: je tomu teprve rok, co mu byl pro průtahy snížen plat.
Tehdy jej kárně žalovala vedoucí Krajského státního zastupitelství v Ostravě (KSZ) Zlatuše Andělová, kterou před kárným senátem zastupovala její náměstkyně. Aktuální žalobu na něj ovšem podával nikoliv jmenovaný funkcionář, ale pověřený šéf okresního státního zastupitelství, kterým je od února letošního roku Ladislav Hradil. A to je důvod, proč kárný senát původně nařízený termín veřejného jednání zrušil.
„Bylo zrušeno na příští týden nařízené jednání v kárné věci Mgr. Pavelky z důvodu vzniku potřeby posoudit otázku, zda kárný navrhovatel byl oprávněn podat návrh na zahájení kárného řízení. Kárným navrhovatelem totiž nebyl okresní státní zástupce, ale státní zástupce pověřený řízením okresního státního zastupitelství, přičemž takovou možnost výslovně neupravuje ani zákon o státním zastupitelství ani zákon upravující kárné řízení. Tuto otázku projedná kárný senát v neveřejném zasedání téhož dne. Podle výsledku neveřejného zasedání bude ve věci vydáno rozhodnutí nebo bude stanoven nový termín jednání,“ sdělila České justici mluvčí NSS Sylva Dostálová.
Otázka, zda „pověřenci“ mají všechny pravomoci jmenovaných funkcionářů, se řeší i v případě soudů. Obnovy řízení ve své kárné věci se domáhá soudce Okresního soudu v Děčíně (OS) Radomil Bajer.
Věc kárný senát v čele se soudcem Karlem Šimkou měl projednávat minulý týden, na žádost soudce Bajera, který měl mimořádnou kolizi s projednávaným případem, v níž je činný jako zákonný soudce, však bylo jednání odloženo na polovinu ledna. Otázku již ovšem předběžně rozhodl senát Krajského soudu v Ústí nad Labem v čele s Markétou Lehkou. Ten ve sporu Bajerovy kolegyně, soudkyně Radky Mazurkové, která napadala legitimitu uložené výtky „pověřenkyní“ vedením děčínského soudu, shledal, že pověření předsedové tuto pravomoc mají.
Petr Dimun, epa