Ministryně spravedlnosti Marie Benešová podala kárné žaloby na dozorovou a dohledovou státní zástupkyni v případu Postoloprty. České justici podání kárné žaloby potvrdil mluvčí ministerstva Vladimír Řepka. Podle Benešové se jedná o „důkaz zásadního a dlouhodobého selhání soustavy státního zastupitelství“.
Ministryně Benešová podala kárnou žalobu na Pavlišovou, kterou její předchůdce Jan Kněžínek jmenoval do funkce vedoucí lounského státního zastupitelství, poté, co byl ve věci vykonán dohled Krajského státního zastupitelství v Ústí nad Labem (KSZ). Ten skončil tím, že vedoucí KSZ Radim Kadlček konstatoval sice „bezdůvodné“ a dlouhé trestní řízení, avšak veškerou odpovědnost přiřkl soudním znalcům. Případ totiž skončil letos v dubnu u chomutovského okresního soudu po třech letech zprošťujícím rozsudkem, neboť se ukázalo, že zastupitelé naopak obci peníze prodejem domu „vydělali“. Kadlček žádá, aby soudní znalci byli zbaveni funkce.
Ve věci byl přitom vykonán dohled ze strany KSZ opakovaně. Poprvé neshledal žádné pochybení, jakkoliv byly všechny okolnosti již známy. Teprve druhý dohled, na podnět ministra spravedlnosti Roberta Pelikána, skončil konstatováním pochybení, které mělo být napraveno v řízení před soudem. Právě z tohoto důvodu vedoucí Vrchního státního zastupitelství v Praze (VSZ) Lenka Bradáčová a po ní i vedoucí KSZ Kadlček konstatovali promlčení možné kárné odpovědnosti Pavlišové, kdy měla uplynout půlroční subjektivní lhůta.
V případu šlo o prodej domu ve vlastnictví města za cenu, kterou zastupitelé považovali za v místě a čase obvyklou. Opak tvrdila policie a státní zástupkyně, a to na základě jediného znaleckého posudku, který ovšem již na počátku celého trestního řízení zpochybňovali jak trestně stíhaní zastupitelé, tak znalecké posudky bank. Ty si však ani policie, ani státní zástupkyně neopatřili a nereagovali ani na upozornění, že policií oslovený znalec pravděpodobně opsal pasáže z několik let starého posudku.
Petr Dimun