Po více jak roce revokovalo představenstvo České advokátní komory (ČAK) své rozhodnutí z července 2018, kterým tehdy pozastavilo výkon advokacie bývalému náměstku Vrchního státního zastupitelství v Praze Liboru Grygárkovi. České justici to na dotaz potvrdila tisková mluvčí České advokátní komory (ČAK) Iva Chaloupková.
V době původního rozhodnutí byl Grygárek trestně stíhán pro zneužití pravomoci úřední osoby a byla na něho podána obžaloba k soudu. Trestní stíhání ale před dvěma měsíci zastavil Městský soud.
Jak dále Chaloupková uvedla, k pozastavení výkonu advokacie opravňuje ČAK zákon o advokacii. ČAK sama není orgánem činným v trestním řízení, není oprávněna do činnosti těchto orgánů zasahovat a není oprávněna postup ani rozhodování orgánů činných v trestním řízení přezkoumávat, naopak z takových rozhodnutí musí při svém vlastním rozhodování vycházet. „Obžaloba byla podána k Městskému soudu v Praze. Tento soud svým usnesením ze dne 11.7. 2019 v neveřejném zasedání trestní stíhání zastavil s odůvodněním, že část jednání popsaného v obžalobě není trestným činem a zbývající část je promlčena. Za této situace nezbylo představenstvu ČAK než své původní rozhodnutí o pozastavení výkonu advokacie zrušit,“ dodala.
Čtěte také: Analýza: Co říká usnesení soudu v kauze Libora Grygárka?
Podle Chaloupkové rozhodování ČAK o možnosti pozastavit výkon advokacie stíhanému advokátovi má charakter jakéhosi předběžného opatření v případě, kdy lze předpokládat, že advokát bude odsouzen a ČAK pak následně rozhodne o jeho vyškrtnutí ze seznamu advokátů. Tento předpoklad v současné době v případě Grygárka není naplněn.
„Vítám rozhodnutí o zrušení loňského rozhodnutí o pozastavení mého výkonu advokacie, k němuž představenstvo ČAK zcela pochopitelně dospělo v přímé návaznosti na rozhodnutí Městského soudu v Praze o zastavení mého šestiletého trestního stíhání, neboť podle závěru soudu bylo Vrchním státním zastupitelstvím v Olomouci vedeno nedůvodně a protiprávně,“ sdělil České justici Grygárek.
Dušan Šrámek