Předseda Podvýboru pro digitalizaci a e-Sbírku Jakub Michálek (Piráti) ve sněmovně odstartoval digitální oběh dokumentů. „Podvýbor nově úřaduje elektronicky a dokumenty se podepisují pomocí uznávaného elektronického podpisu. Ten mají členové podvýboru nahraný ve svých občanských průkazech a testuje se v pilotním projektu, který se v případě úspěchu bude moci rozšířit na další výbory Sněmovny,“ vysvětlil Michálek České justici.
O spuštění projektu elektronických podpisů Michálek s dalším poslancem Pirátů Ondřejem Profantem požádali vedení Poslanecké sněmovny již po volbách. Pilotní projekt proběhl úspěšně a poslanci podvýboru tak mají plně elektronické pozvánky i zápisy. „Na Podvýboru pro digitalizaci justice a e-Sbírku jsme si na začátku tohoto roku odhlasovali, že přejdeme na plně elektronický oběh dokumentů. Rádi bychom šli příkladem i dalším výborům. Dokonce jsem přesvědčil i takového konzervativce jako je Marek Benda, aby si pořídil elektronickou občanku a ověřoval zápis elektronicky,“ uvedl Michálek.
Na popud Pirátů Kancelář Poslanecké sněmovny v současné době připravuje řadu seminářů a školení v oblasti elektronických podpisů. Představitelé strany dlouhodobě vyzývají k šetření papírem a také se snaží aby poslanci měli možnost dokumenty podepisovat třeba u domova. „Do budoucna bych rád podstatně zrychlil zveřejňování elektronicky podepsaných zápisů,“ dodává předseda podvýboru s tím, že také požádal zástupce Ministerstva vnitra, aby zjednodušili používání elektronické občanky. Zprovoznění je zatím složité a je potřeba 5 bezpečnostních kódů, což je příliš složité a většina lidí si je není schopná zapamatovat. „Pokud nebude elektronická občanka jednoduchá, nebude se používat a dopadne to jako s Opencard, která nakonec nic moc neuměla,“ myslí si Michálek.
Už před rokem Piráti iniciovali podávání písemných interpelací elektronicky přes datovou schránku. Řada ministrů však odpovědi podepisuje stále ručně.
Mohlo by vás zajímat
(epa)