Zákon o Sbírce zákonů a mezinárodních smluv má přinést větší transparentnost legislativního procesu a do budoucna větší stabilitu, srozumitelnost a přehlednost právního řádu. Podle České advokátní komory zákon znamená i větší stabilitu právních předpisů a jejich aplikace všemi profesemi, včetně advokátní.
„Česká advokátní komora se k původnímu návrhu zákona o Sbírce zákonů a mezinárodních smluv v připomínkovém řízení v roce 2015 nevyjadřovala, neboť v principu se jedná o úpravu, kterou lze považovat za vhodnou a vítanou, neboť přinese větší transparentnost legislativního procesu a do budoucna větší stabilitu, srozumitelnost a přehlednost právního řádu,“ konstatuje ve vyjádření pro Českou justici Johan Justoň, vedoucí odboru vnější a vnitřní legislativy České advokátní komory. Veškeré nedostatky, které bylo možno zákonu vytknout, byly podle něj pouze technického a systematického charakteru a byly vyřešeny v připomínkovém řízení. „Pokud jde o navržený systém elektronické tvorby právních předpisů, lze toto považovat za další krok k elektronizaci státní správy, který zpřehlední legislativní proces,“ dodal Justoň.
V současné době projednává Parlament posunutí účinnosti zákona o 2 roky, což je podle zástupce ČAK krok, který si vyžádala příprava obou informačních systémů, které zákon zavádí (elektronický systém Sbírky zákonů a mezinárodních smluv a elektronický systém tvorby právních předpisů); tato změna je evidentně nezbytná, aby bylo zajištěno řádné fungování celého nového způsobu tvorby právních předpisů a jejich publikace ve Sbírce.
[mn_protected]
Mohlo by vás zajímat
Novely ostatních právních předpisů, které se mění v souvislosti s přijetím nového zákona o Sbírce zákonů a mezinárodních smluv, jsou vesměs legislativně-technického charakteru. „Věcné změny spočívající v omezení termínů vyhlašování nových právních předpisů ve Sbírce zákonů lze hodnotit kladně, neboť snižuje nároky na neustálou bdělost adresátů právních norem, k jejichž změnám dochází dlouhodobě až v maniakálním tempu, což posiluje právní jistotu a důvěru v právní stát. S tím samozřejmě souvisí i větší stabilita právních předpisů a jejich aplikace všemi profesemi, včetně té advokátní,“ uvedl.
Zákon o Sbírce zákonů bude znamenat, že každý občan bude mít přehled o svých povinnostech, které mu stát ukládá. Občané i stát budou postupně dostávat do rukou jednoznačné soupisy nově ukládaných povinností, které musí podle zákonů plnit. Namísto zdlouhavého studování nepřehledných zákonů si do budoucna pro přiměřenou orientaci vystačí pouze se strukturovanou tabulkou obsahující jejich zákonné povinnosti. Zákon se nicméně nebude týkat povinností, které jsou ryze soukromoprávní povahy. Součástí zákona je i uveřejňování nových právních norem pouze dvakrát za rok – k 1. červenci a 1. lednu, což by mělo podle přijatého pozměňovacího návrhu poslance Marka Bendy a dalších eliminovat různé nejasnosti, které vznikaly ohledně případné účinnosti a přechodných ustanovení. Dosavadní praxe znamená, že jednotlivé právní předpisy nabývají účinnosti různě a pro jejich adresáty tím vzniká situace, kdy musí neustále sledovat účinnost právních předpisů, které se jich týkají. Vedle značné nepřehlednosti našeho právního řádu i tato situace způsobuje další komplikace adresátům při aplikaci právních předpisů.
[/mn_protected]
Dušan Šrámek