O tom, jaký zvolí procesní postup ve věci obžaloby podané na Libora Grygárka, rozhodne předsedkyně senátu Městského soudu v Praze pravděpodobně do července. Vyžádala si totiž k dané věci dokumenty z Vrchního státního zastupitelství v Praze a z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci, které aktuálně obdržela. Jde o materiály důležité pro posouzení věci a procesního postupu.
Na dotaz České justice to uvedla mluvčí Městského soudu v Praze Markéta Puci. Obžaloba na někdejšího náměstka Vrchního státního zastupitelství v Praze Libora Grygárka byla podána 25. září 2018 po sedmi letech od začátku prověřování respektive vyšetřování a po devíti letech od údajné trestné činnosti někdejšího náměstka Vrchního státního zastupitelství v Praze. Česká justice o případu opakovaně informuje.
Předsedkyně senátu Městského soudu v Praze od loňského září už několikrát požádala o prodloužení lhůty k rozhodnutí o nařízení hlavního líčení. Nyní požádala o prodloužení lhůty pro první úkon ve věci: „Předsedkyně senátu si od vedení soudu nechala prodloužit lhůtu pro první úkon ve věci. Kromě jiného z toho důvodu, že si vyžádala dokumenty od obou vrchních státních zastupitelství v Praze a Olomouci. Tyto materiály důležité pro posouzení ve věci dorazily před několika dny,“ uvedla na dotaz České justice mluvčí Městského soudu v Praze Markéta Puci.
Podle jejích slov bude o dalším procesním postupu rozhodnuto zřejmě do začátku července: „Předsedkyně senátu nařídí hlavní líčení nebo zvolí jiný procesní postup ve věci pravděpodobně do začátku července,“ dodala Puci. Z tohoto vyjádření vyplývá, že předsedkyně senátu může zvolit jiný postup, než nařízení hlavního líčení.
Letos uplynulo deset let od doby, co měl v roce 2009 tehdejší náměstek Vrchního státního zastupitelství v Praze páchat trestnou činnost. V roce 2014 mu bylo sděleno obvinění podle kterého „v době od 20.1.2009 do 31.8.2012 v postavení úřední osoby, přestože věděl o zahájení vyšetřování podezření z nedovoleného praní špinavých peněz v zahraničí tamními orgány a o zajištění finančních prostředků v rámci takto vedeného trestního řízení, nekonal v rámci své pravomoci v České republice ani nedala pokyn příslušným orgánům k tomu, aby bylo zahájeno trestní řízení,“ uvedl ve sdělení obvinění státní zástupce Vrchního státního zastupitelství v Olomouci.
Co je ve skutečnosti předmětem obžaloby, však oficiálně není známo, neboť soudkyně Městského soudu v Praze do rozhodnutí o dalším procesním postupu odmítá obsah obžaloby zveřejnit.
Údajný obsah obžaloby, kterou podal státní zástupce Vrchního státního zastupitelství v Olomouci však mezitím koluje některými médii. Jde však spíše o kuriózní popis zpravodajských her, konspiračních hovorů, sledování, které se nekonalo a hledání peněz na zahraničních účtech, které se nepodařilo nalézt.
Případem „Grygárek“ začala kauza Nagyová a spol.. V přípisu k Nejvyššímu soudu uvedl státní zástupce Vrchního státního zastupitelství v Olomouci, že Libor Grygárek je podezřelý z trestného činu sabotáže dosazováním osob do významných pozic v bezpečnostních sborech v organizované skupině za účelem dosažení nefunkčnosti jednoho ze základních principů právního státu, citovala předmětný přípis Česká justice již dříve.
Irena Válová