V Anglii a Walesu dnes v platnost vstoupil zákon, na základě kterého je trestným činem fotografování či filmování intimních partií lidí bez jejich vědomí. Za takzvaný upskirting hrozí až dva roky vězení, informoval zpravodajský web BBC.
Vznik zákona považuje za svou osobní výhru Britka Gina Martinová, která v minulých letech stála v čele kampaně proti praktice, kterou sama v roce 2017 na hudebním festivalu zažila. Cizí muž k ní tehdy přistoupil, strčil jí pod sukni svůj mobil a vyfotil si její spodní prádlo. Když jeho chování ohlásila, dozvěděla se, že se nejedná o žádný konkrétní trestný čin.
Příspěvek na facebooku, který o svém zážitku Martinová napsala, odstartoval kampaň za přijetí zákona zakazujícího takzvaný upskirting.
Focení či filmování intimních partií cizích lidí bylo dosud ve Spojeném království trestným činem jen ve Skotsku. Nyní tak zvláštní zákon, který by se tomuto činu věnoval, neexistuje už jen v Severním Irsku. Stejně jako dosud v Anglii a Walesu tam mohou být lidé, kteří bez dovolení fotografují či filmují intimní partie druhých, stíháni pouze za voyeurismus či způsobení veřejného pohoršení. V prvním případě ale musí být splněna podmínka, že je oběť fotografována či filmována „v soukromí“, v druhém případě musí být k dispozici svědek, který byl činem „pohoršen“.
Mohlo by vás zajímat
Počet hlášených případů upskirtingu podle agentury PA v posledních letech roste. V naprosté většině jsou jeho oběťmi ženy a pachateli muži.