Prezident Miloš Zeman Foto: archiv

Žalobce zamítl stížnost Hradu kvůli slovům o Zemanově zdraví, chybí úmysl

Brněnský politik Svatopluk Bartík nespáchal trestný čin, když v roce 2017 na facebooku napsal, že prezident Miloš Zeman má rakovinu a zbývá mu pár měsíců života. Státní zástupce zamítl stížnost Hradu proti odložení trestního oznámení. Zeman chce pokračovat v civilním sporu. Po Bartíkovi v něm požaduje vedle omluvy také náhradu nemajetkové újmy ve výši pěti milionů korun. Uvedl to právník Hradu Marek Nespala. Zástupci Hradu rozhodnutí státního zástupce ostře kritizují.

Vyjádření Bartíka původně policie prověřovala kvůli podezření z pomluvy a poškozování cizích práv. Záležitost odložila, proti čemuž Hrad podal stížnost, kterou státní zástupce v pátek zamítl. Podle Nespaly může Hrad použít „ještě některé instituty přezkumu“ rozhodnutí. „Podle zákona je tam možnost podnětu k výkonu dohledu nad dozorem. V rámci toho můžou vyplynout další právní úvahy nadřízených státních zastupitelství,“ řekl.

Server Lidovky.cz uvedl, že státní zástupce Arne Nekula se při rozhodnutí přiklonil v případě pomluvy k závěrům kriminalistů, že nebyl prokázán úmysl, což zákon vyžaduje. Potvrdil také to, že Zemanova práva nebyla vážně poškozena. „Nebylo shledáno naplnění ani jeho stránky objektivní, tedy vznik vážné újmy na právech poškozeného. Usnesení policejního orgánu o odložení věci je tedy pravomocné,“ sdělil serveru Nekula.

Bartík o rozhodnutí dosud nebyl oficiálně informován: „Nemám to zatím černé na bílém, takže si počkám, až to budu mít oficiálně. Potom se vyjádřím,“ řekl.

Podle prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka bude mít verdikt dalekosáhlé negativní důsledky pro celou společnost. Na twitteru uvedl, že podle rozhodnutí Městského státního zastupitelství v Brně je možné zcela beztrestně šířit jakékoliv hrubé pomluvy a dezinformace.

Nespala označil odůvodnění a právní závěry rozhodnutí státního zástupce za právně otřesné. V prohlášení, které je umístěno na webu Hradu, naznačil možnou souvislost s údajným ovlivňováním soudců ze strany Zemana a jeho kancléře Vratislava Mynáře. O nátlaku mluvili v posledních týdnech přední zástupci justice. Podle Nespaly mohou být právní procesy týkající se prezidenta a jeho okolí, zásadně ovlivněny „kampaní Baxagate“, která „způsobí štvanici“ na soudce, státní zástupce či policisty, zda nebyli ovlivněni. „Takovou situaci pak nechce logicky nikdo podstupovat, a tak se nemohu ubránit dojmu, že se v současné době prostě prezidentu republiky a jeho okolí spravedlnosti v míře obvyklé dostávat nebude,“ napsal právník.

Bartík v závěru roku 2017 před blížícími se volbami prezidenta napsal na facebook, že Zeman má rakovinu, odmítá léčbu a zbývá mu pár měsíců života. Napsal to s ohledem na to, že Zeman znovu kandidoval na prezidenta a podle Bartíka měla veřejnost vědět, jak na tom zdravotně je. Později své tvrzení z internetu stáhl s odůvodněním, že nečekal takovou vlnu negativních reakcí jak na sebe, tak na prezidenta. Zeman ve volbách prezidentské křeslo obhájil.

Pražský hrad označil tvrzení za nepravdivá a podal na Bartíka žalobu a trestní oznámení. Městský soud v Brně loni na žádost Zemanových právníků projednávání žaloby přerušil kvůli tomu, že by se nejdřív mělo vyřešit trestní oznámení. Policie pak v prosinci trestní oznámení odložila.

(čtk)