Státní zástupkyně dnes navrhla podmíněné tresty a pětiletý zákaz činnosti policistům Janu Nekvapilovi a Martinu Koppovi, kteří podle obžaloby ubližovali mladíkovi zadrženému kvůli možnému spáchání přestupku. Policisté to odmítají. Incident se stal před téměř třemi lety poté, co z Prahy odjela oficiální státní delegace čínského prezidenta. Mladík na hlídku policistů a vojáků pokřikoval, že by se za tehdejší zásahy v souvislosti s návštěvou měli stydět. Rozsudek vynese Obvodní soud pro Prahu 2 za týden.
Trestní senát v čele s předsedkyní Ivou Fialovou sice loni v lednu jednoho z policistů obžaloby zprostil a u druhého předal věc ke kázeňskému projednání, odvolací pražský městský soud mu však v červenci případ vrátil. Podle žalobkyně Martiny Adámkové se odvolací soud ztotožnil s obžalobou v tom, že se nejedná o kázeňský přestupek, ale o trestný čin. Mužům hrozí za zneužití pravomoci až pět let vězení.
Čin se stal 31. března 2016, den poté co z Prahy odjela oficiální státní delegace čínského prezidenta Si Ťin-Pchinga. Mladík, který s kamarády odcházel z Riegrových sadů, začal vykřikovat na hlídku policistů. Hlídka mladíka legitimovala a nakonec spoutala.
Podle obžaloby pak Nekvapil v budově policejního oddělení v pražských Vinohradech dal mladíkovi dvě facky, když seděl na židli se spoutanýma rukama za zády. Policista Kopp mu podle spisu později pouta sundal, začal ho škrtit a chtěl po něm, aby se už nikdy policistů neptal na důvody, proč má předložit občanský průkaz. Podle obžaloby mu dal také jednu facku.
Mohlo by vás zajímat
Obvodní soud při druhém projednání věci vyslechl další svědky, zejména šlo o vojáky, kteří s policisty v den incidentu sloužili. Někteří si nic nepamatovali, další sice uvedli, že na ně hlouček mladých lidí pokřikoval, samotného zadržení či údajného napadení se však nijak neúčastnili. Mladíka, který v soudní síni seděl, nepoznali.
Adámková připomněla, že mladík nijak nepopírá, že by na hlídku pokřikoval, odmítá ale, že by byl vulgární. Na tom naopak trvají obžalovaní policisté. Adámková podotkla, že chápe frustraci policistů z jejich práce, kdy je někteří lidé nerespektují. „Nicméně ani tato frustrace policii neopravňuje k použití násilí proti osobám, které frustraci způsobily,“ vysvětlila Adámková. Navržené tresty označila za výchovné.
Obhájce Koppa soudu řekl, že vina policisty nijak prokázána nebyla. Z důkazů prý naopak vyplynulo, že je poškozený značně nevěrohodný. Namítal také, že místo toho, aby soud prokazoval vinu obžalovaného, musí ten dokázat, že nikoho nenapadl. Z lékařských zpráv navíc podle něj nevyplývá, že by někdo mladíka škrtil.
Nekvapilův právník řekl, že nové výslechy nepřinesly žádný zlomový důkaz. Původní rozsudek, kdy byl Nekvapilův případ předán do kázeňského řízení, považoval obhájce za přiléhavý. Navrhl proto, aby soud rozhodl stejně jako před rokem.
Kvůli třídenní návštěvě čínského prezidenta byla v ulicích Prahy denně nasazena tisícovka policistů. Na policejních služebnách skončilo 23 demonstrantů z řad odpůrců i příznivců státníka. Většinu incidentů policisté vyhodnotili jako přestupky.