Obavy ze zaplavení sociálních sítí urážlivými, dezinformačními nebo vulgárními příspěvky budou patřit k důvodům, kvůli kterým vláda ANO a ČSSD zřejmě odmítne poslanecký návrh na trestání omezování svobody projevu na těchto platformách. Podle podkladů pro středeční schůzi kabinet také zpochybní řešení záležitosti trestním právem a za nepřiměřenou označí výši sankcí. O předloze, za níž stojí Václav Klaus mladší (ODS), rozhodnou zákonodárci.
Za mazání příspěvků uživatelů by provozovatelům nebo správcům sociálních sítí hrozilo podle navrhované novely až tříleté vězení, zákaz činnosti nebo peněžitý trest. „Absurdita navrhované pokuty až 50 milionů korun vynikne ve srovnání například se shodnou výší pokuty stanovené pro provozovatele jaderné elektrárny za porušení povinností týkajících se provozu jaderného reaktoru,“ napsali legislativci do předběžného stanoviska pro zákonodárce, které bude kabinet schvalovat.
Novela podle nich navíc obsahuje řadu neurčitých pojmů nebo slova a obraty, které právní řád používá k něčemu jinému. Například pojem „příspěvek“ chápe české právo podle vládních právníků výhradně jako peněžitý příspěvek, nikoli jako informaci nebo obsah sociálních sítí.
Nový trestný čin nazvaný porušování svobody projevu by se vztahoval podle předlohy tří desítek poslanců z ODS, ANO, SPD, ČSSD, KSČM, KDU-ČSL a STAN na sociální sítě s více než 100.000 uživateli. Míří na jejich provozovatele a správce. Trestné by podle návrhu bylo neoprávněné odstranění nebo jiné znepřístupnění příspěvku týkajícího se otázek veřejného zájmu, který by nebyl v rozporu s trestními předpisy, mezinárodními smlouvami nebo s dobrými mravy. Zásah by zároveň musel být veden úmyslem ztížit nebo zmařit svobodnou veřejnou diskusi. Méně závažné případy porušení svobody projevu, a to i z nedbalosti, by byly podle novely přestupkem.
Mohlo by vás zajímat
Provozovatelé nebo správci sociálních sítí podle předkladatelů zavádí vnitřní pravidla přípustnosti obsahu příspěvků, která často překračují zákonná omezení svobody projevu. Mazání příspěvků nebo blokování uživatelů je v takových případech v rozporu s listinou základních práv, míní autoři. Zavedení nového trestného činu a přestupku by mělo zabránit tomu, ale provozovatelé nebo správci sociálních sítí „svévolně či preventivně“ omezovali názory a informace, které nepřekračují zákonné mantinely.