Ministr spravedlnosti a šéf Legislativní rady vlády (LRV) Jan Kněžínek (za ANO) nechce, aby se bývalý jihomoravský hejtman Michal Hašek stal členem rady. Žádosti ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) se Kněžínek rozhodl nevyhovět a materiál s návrhem Haškova jmenování stáhl. Uvedl to mluvčí ministerstva Vladimír Řepka.
„V souvislosti s možným jmenováním JUDr. Michala Haška členem Legislativní rady vlády jsem posoudil všechny argumenty, které se objevily ve veřejném prostoru. Nakonec jsem se rozhodl žádosti prvního místopředsedy vlády a ministra vnitra Jana Hamáčka nevyhovět a dnes jsem materiál s návrhem na jmenování JUDr. Haška členem LRV vzal zpět,“ uvedl Kněžínek, který předtím návrh sám předložil vládě.
Michal Hašek: Jsem advokátní koncipient s dvacetiletou pracovní zkušeností
„Oficiálně o kroku pana ministra spravedlnosti nevím a dozvídám se o stažení návrhu od novinářů. Počkám si na více informací, abych mohl případně dát svůj komentář,“ reagoval Hašek. Předseda ČSSD Hamáček uvedl pouze to, že o věci bude s Kněžínkem hovořit v pátek.
Předseda ČSSD Hamáček zdůvodňoval nominaci někdejšího poslance a bývalého místopředsedy sociálních demokratů do poradního orgánu vlády tím, že Hašek je předsedou legislativní rady ministerstva zemědělství a má zkušenosti z regionální samosprávy.
Haškovo zamýšlené jmenování kritizovali opoziční Piráti. Upozorňovali na jeho kontroverzní minulost a nedostatečnou odbornost. Hašek na kritiku reagoval tím, že má za sebou 11 let legislativní praxe ve Sněmovně a osm let praxe v krajské samosprávě včetně vedení Asociace krajů ČR. Zmínil také, že má řádně vystudovaná práva v Brně a rigorózní zkoušku ze Slovenska.
Z vedení ČSSD Hašek odešel po takzvaném lánském puči, při němž se část vedení strany tajně sešla po volbách v roce 2013 s prezidentem Milošem Zemanem a pokusila se odstavit předsedu strany Bohuslava Sobotku od vyjednávání o vládě. Zeman Haška před lety označil za svého přítele, Hašek je jeho neplaceným poradcem pro regionální rozvoj.
(čtk)