Snazší oddlužení, které zavádí od června novela insolvenčního zákona pro důchodce, by se mělo vztahovat i na dluhy vzniklé v dětství, tedy do 18 let, i dluhy vzniklé od 18 do 21 let. Novinářům to dnes řekla poslankyně ČSSD Kateřina Valachová. Příští týden ČSSD ve Sněmovně předloží novelu, která vedle této změny bude obsahovat návrh na zrušení minimální splátky 2178 korun měsíčně. Valachová dodala, že by poslanci mohli návrh schválit tak, aby začal platit stejně jako velká novela insolvenčního zákona od 1. června.
Díky velké novele na možnost osobního bankrotu dosáhne širší okruh lidí v dluhové pasti. Přestane platit nynější vstupní podmínka, podle níž musí být dlužník schopen uhradit v pěti letech aspoň 30 procent svých závazků. Podle Valachové je třeba v úpravách legislativy pokračovat. Aby systém oddlužení mohl fungovat i pro nejchudší, chce ČSSD prosazovat odstranění podmínky splacení 30 procent dlužné částky. Vzhledem k tomu, že tento návrh vzbuzoval při projednávání velké novely kontroverze, nebude součástí nejnovějšího návrhu. Dlouhodobě chtějí sociální demokraté také prosazovat zvýšení hranice nezabavitelného minima a plně zabavitelného příjmu. Chránit dlužníky v exekuci by mělo také zavedení chráněného účtu.
Poslankyně současně varovala před novými praktikami obchodníků s chudobou. „Začali nabízet podnikatelské úvěry, na které se podmínky osobních insolvencí nevztahují, takzvané půjčky na IČO,“ uvedla s tím, že takové nabídky se týkají i převedení současných dluhů na „podnikatelské“. „Lidé se tak vzdávají možnosti ochrany,“ upozornila.
V diskusi o změně pravidel pro exekutory podporuje ČSSD zavedení principu jeden dlužník jeden exekutor a pravidlo teritoriálního působení exekutorů v rámci jednoho kraje. Tyto minimální změny obsahuje sněmovní tisk předložený Piráty, který by podle Valachové mohl projít prvním čtením v dubnu.
Podle schválené velké novely budou varianty oddlužení nově dvě. První z nich předpokládá, že lidé splatí věřitelům za tři roky nejméně 60 procent svých dluhů. Ve druhé variantě by měli uhradit za pět let aspoň 30 procent dlužné částky. Pokud by zaplatili méně, o jejich oddlužení by na konci procesu rozhodoval soud. Soud by musel v takových případech uznat, že se dlužník o splacení dluhů pod dohledem insolvenčního správce snažil. Dlužníci budou muset věřitelům měsíčně splácet částku nejméně ve výši odměny insolvenčního správce, která nyní činí 1089 korun za měsíc.
Předloni mělo podle mapy exekucí nějakou exekuci 9,7 procenta obyvatel Česka, tedy 863.000 lidí. Tři a víc exekucí mířilo na 493.000 osob. Víc než deset exekucí naráz mělo 151.000 lidí. Celkem se jich vedlo přes 4,5 milionu. Nejhorší byla situace v Ústeckém kraji, kde byla v exekuci téměř pětina obyvatel, a v Karlovarském, kde v ní bylo 17 procent lidí. V okresech Chomutov, Sokolov, Most a Ústí nad Labem to byla víc než pětina.
(čtk)